ورزش بدمینتون و کودکان

رشته ورزشی بدمینتون چیست؟

برای اینکه به سراغ آموزش بدمینتون برویم ابتدا باید بدانید ورزش بدمینتون چیست و چگونه انجام می شود. این رشته ورزشی باید به وسیله یک توپ پردار و راکت بدمینتون در سالن های مختص به خودش بازی شود. هرکسی با کمی اطلاعات در مورد این رشته ورزشی هیجانی می تواند با استفاده از یک راکت و ضربه زدن به توپ خود آن را از روی تور رد کند و نهایت لذت را ببرد.
بازی های زیادی با راکت انجام می شوند اما بدمینتون سریع ترین بازی انجام شده به وسیله راکت تا به امروز می باشد. در این رشته ورزشی اگر شما با راکتتان یک ضربه محکم بزنید توپ تان با سرعتی ۳۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت می کند. از این رو باید یک سری تکنیک ها و اصول بازی این رشته ورزشی را بلد باشید تا بتوانید به بهترین نحو ممکن توپ خود یا حریف تان را مهار کنید.

.

آموزش بدمینتون پایه

در آموزش بدمینتون پایه ابتدا قوانین کلی بازی به علاقمندان آموزش داده میشود.در گام بعدی نکات ریز و ترفندهای این رشته ورزشی گفته میشود که در انجام تمرینات بدمینتو حرفه ای بسیار نقش پررنگی خواهند داشت.نکته بعدی که در آموزش بدمینتون پایه بیان میشود و در تمرینات بدمینتون حرفه ای کارآمد خواهد بود،پی بردن به نقطه ضعف حریفان و استفاده از آن ها است.

.

آموزش بدمینتون مقدماتی

در آموزش بدمینتون مقدماتی باید بدانید که بدمینتون یا دو نفره و یا چها نفره انجام می شود که در کشور ما یا خانم هستند یا آقا. اما در المپیک کشور های خارجی تیم دو یا چهار نفره آن ها از خانم ها و اقایان تشکیل شده است و آن ها به راحتی می توانند از این طریق به رقابت با یکدیگر بپردازند.
نحوه بازی در آموزش بدمینتون مقدماتی بدین صورت است که شما باید با کمک راکتتان توپ را با توجه به قوانین بدمینتون به سمت زمین حریف بدون هیچ خطایی بفرستید تا در محوطه حریف برسد. در آموزش بدمینتون مقدماتی به طور کلی برنده بازی کسی می باشد که دو گیم پانزده امتیازی کسب کرده باشد.

.

آموزش بدمینتون حرفه ای

از آموزش بدمینتون مقدماتی که بگذریم نوبت به آموزش بدمینتون حرفه ای می رسد. بازی کردن در این رشته ورزشی بر روی یک زمین مستطیلی شکل می باشد که به وسیله یک تور زمین آن به دو قسمت مساوی تقسیم شده است. در آموزش بدمینتون حرفه ای باید بدانید که در بازی های انفرادی در قسمت زمین یک نفر قرار می گیرد و در بازی های دوبل در هر قسمت از زمین دو نفر قرار می گیرند. در آموزش بدمینتون حرفه ای بهتر است بدانید که این رشته ورزشی دارای سه گیم می باشد و همان طور که اشاره شد برنده کسی است که دو گیم از سه گیم را کسب کرده باشد.
در آموزش بدمینتون حرفه ای بازیکنان چه به صورت انفرادی بازی کنند و یا چه به صورت دوبل باید توپ خود را به وسیله راکت شان به نقطه ای که تعیین شده است برساننند تا برخورد کند. در نتیجه با زدن توپ خود به منطقه حریف یا نقطه تعیین شده یک امتیاز به فرد داده می شود. در آموزش بدمینتون حرفه ای حتما به این نکته توجه داشته باشید که توپ باید بین شما و حریف تان جا به جا شود و به هیچ وجه بر روی زمین نیوفتد که در این صورت بازی تمام می شود.

.

آموزش تکنیک بدمینتون برای زدن توپ

برای آموزش بدمینتون باید یک سری تکنیک های مهم و اساسی این رشته ورزشی را بلد باشید. به همین دلیل ما در ادامه سعی کرده ایم به شما آموزش تکنیک بدمینتون برای زدن توپ را یاد بدهیم. برای این در ابتدا به سراغ آموزش تکنیک بدمینتون برای زدن توپ رفتیم چون مهم ترین و اصلی ترین بخش این بازی زدن توپ به منطقه حریف به بهترین وجه ممکن است. ابتدا باید شما برای یادگیری این تکنیک بدانید که باید به چهار حالت راکت را در دستان خود بگیرید. ولین حالت شکل وی انگلیسی می باشد که باید راکت بین شصت و انگشت سبابه تان قرار بگیرد.
در حالت بعدی می توانید بین انگشتانتان یعنی انشگت سبابه و انگشت دوم تان کمی فاصله ایجاد کنید تا از یکدیگر جدا شوند. در حالت بعدی راکت باید در کف دست هایتان قرار بگیرد تا از حداکثر طول راکت و اهرم کردن آن بتوان استفاده کرد. حالت بعدی که طرز نگه داشتن صحیح راکت در دست است بدین صورت می باشد اگر دست خود را به طرف راست بچرخانید و کف دست بطرف بالا باشد و سپس آن را باز کنید خواهید دید که راکت به جای این که در کف دست باشد در انتهای انگشتان تان قرار گرفته است. وقتی راکت بدین صورت در دستانتان قرار بگیرد به راحتی می توانید آن را کنترل کنید.

.

آموزش تکنیک بدمینتون برای حمله کردن

یکی دیگر از تکنیک های بدمینتون که می خواهیم آن را به شما آموزش دهیم آموزش تکنیک بدمینتون برای حمله کردن می باشد. وقتی این تکنیک را به خوبی یاد بگیرید می توانید ابتکار عمل را از حریف تان بگیرید که نتیجه آن قرار گرفتن او در موضع دفاعی می باشد. اگر این تکنیک را به خوبی بلد باشید می تواند به راحتی پیروز میدان باشید. از جمله ضربه هایی که می توانید برای حمله کردن استفاده کنید می توانیم به ضربه اسمش در مقابل ضربات بلند و عقب زمین، ضربه های تاس حمله ای و یا دراپ تیز اشاره کنیم.
حتما به این نکته هم توجه داشته باشید که ضربه های کوتاه در جلوی تور باعث می شود حریف تان پاسخی بدهد که شما بتوانید تکنیک حمله خود را باز هم ادامه بدهید. اگر می خواهید از تاکتیک حمله ای برای برنده شدن استفاده کنید باید بهترین موقعیت حمله را تشخیص دهید و با سرویس های کوتاه و تیز شروع کنید.

.

آموزش تکنیک بدمینتون برای دفاع کردن

یکی دیگر از تکنیک های مهم بدمینتون دفاع کردن می باشد. اگر شما به هر دلیلی نتوانید از تکنیک حمله ای استفاده کنید مجبورا باید به سراغ تکنیک رفاعی بروید. حتی امروزه بسیاری از بازیکنان این رشته ورزشی به سراغ آموزش تکنیک بدمینتون برای دفاع کردن می روند تا پیروز میدان شوند به عبارتی ساده تر این تکنیک را ناچارا برای مواقع ضروری یاد نمی گیرند بلکه آن را به عنوان یک تکنیک پیروزی فرا می گیرند.
برای انکه از این تکنیک بهره ببرید باید از ضربات سرویس بلند، تاس دفاعی، آندر هند کلیر، در اپ کند و دفاع کوتاه و متوسط استفاده کنید. حتی بهتر ایست به این نکته دقت کنید که اگر به سراغ این تکنیک می روید بهتر است در پاسخ به اسمش حریف از دفاع کوتاه یا متوسط استفاده کنید تا بتوانید برنده باشید.

.

آموزش سرویس مهم ترین حرکت بدمینتون

یکی از مهم ترین حرکت هایی که باید اول از همه چیز در این رشته ورزشی آن را یاد بگیرید حرکت سرویس می باشد. به همین دلیل ما می خواهیم به شما آموزش حرکات بدمینتون یعنی سرویس را بدهیم تا شاهد موفقیت های بیشتر شما باشیم. در آموزش حرکات بدمینتون یعنی سرویس چه شما و چه گیرنده سرویس باید به صورت مورب شکل در داخل محوطه سرویس و بدون هیچ تماسی با محوطه سرویس قرار بگیرید. وقتی می خواهید شروع به سرویس زدن کنید تا تمام شدن آن باید قسمتی از هر دو پای شما در حالتی ثابت با زمین تماس داشته باشد. همچنین باید در آموزش حرکات بدمینتون یعنی سرویس این نکته را به شما گوشزد کنیم که باید حین برخورد توپ با راکت شما تمام توپ باید از کمر شما پایین تر باشد.
همچنین باید میله راکت شما از لحظه زدن ضربه به توپ بهتر است به طرف پایین ادامه داشته باشد جوری که تمامی کله راکت از تمامی دست راکت حریف تان پایین تر باشد. وقتی می خواهید سرویس بزنید بهتر است بدانید اگر توپ با راکت شما برخورد نکند خطا محسوب می شود. چون شما نباید قبل از آمادگی کامل گیرنده سرویس اقدام به زدن سرویس کنید. اگر حریف تان که دریافت کننده سرویس است خطایی مرتکب شود شما یک امتیاز کسب می کنید و می توانید به سراغ زدن سرویس بعدی بروید. همچنین اگر شما حین زدن سرویس خطایی انجام دهید دیگر حق زدن سرویس ندارید و حریف تان حق سرویس زدن را به دست خود می گیرد بدون اینکه امتیازی به شما داده شود.

.

خطاهای بازی بدمینتون

چه به سراغ آموزش بدمینتون برای کودکان و چه برای آموزش بدمینتون برای خودتان بروید باید در کنار دانستن تکنیک ها و آگاهی از آموزش حرکات بدمینتون راجب خطاهای بازی بدمینتون نیز اطلاعاتی داشته باشید. در حقیقت آموزش برمینتون برای کودکان هم که باشد باید به آن ها خطاهای این رشته ورزشی مهیج را هم یاد بدهید. به همین دلیل ما در ادامه سعی کرده ایم مهم ترین خطاهای بازی بدمینتون چه برای آموزش بدمینتون برای کودکان و چه برای بزرگسالان برایتان مطرح کنیم.

• اگر سرویس تان را صحیح نزنید خطا است.

• اگر توپ حین بازی در خارج از محوطه فرود آید خطا است.

• اگر توپ از داخل بازدید تور عبود کند خطا است.

• اگر توپ قبل از عبور از تور بیوفتد خطا است.

• اگر توپ به سقف یا دیوارهای دور زمین برخورد کند خطا است.

• اگر توپ به لباس بازیکن برخورد کند خطا است.

• اگر حین عبور توپ از بالای تور فرد مانع ضربه زدن شود خطا است.

• اگر یک بازیکن به طور عمد تمرکز بازیکن دیگر را بهم بزند خطا است.

• اگر در حین بازی توب با راکت حتی برای چند ثانیه هم گرفته شود خطا است.

• اگر به توپ دو بار ضربه زده شود خطا است.

.

قوانین بدمینتون و ویژگی های زمین بازی

در آموزش بدمینتون برای کودکان و بزرگسالان دانستن قوانین بدمینتون و ویژگی های زمین بازی خالی از لطف نیست و بد نیست درباره قوانین بدمینتون و ویژگی های زمین بازی نیز اطلاعاتی در ذهن خود داشته باشید. چون با دانستن قوانین بدمینتون می تواند دیدی کامل تر از این رشته ورزشی هیجانی در ذهن خود داشته باشید. به همین دلیل در ادامه سعی کرده ایم شما را با قوانین بدمینتون و ویژگی های زمین بازی آن آشنا کنیم. قوانین بدمینتون به همراه ویژگی های زمین بازی آن عبارت هستند از :

• زمین بازی

زمین بازی این رشته ورزشی که مستطیل می باشد با استفاده از خط هایی به عرض ۴۰ میلی متر کشیده می شود. خط های زمین این بازی باید به رنگ سفید و زرد باشد و طول زمین نیز باید ۱۳/۴ متر و عرض آن نیز باید ۶/۱۰ متر باشد.

• سالن بازی

ارتفاع سقف سالن بازی این رشته ورزشی نباید کمتر از ۶۲/۷ متر از مرکز میدان بازی باشد. رنگ کف این سالن نیز باید تیره و یکنواخت باشد که بیشتر رنگ سبز تیره برای آن توصیه می شود تا نور را نتواند منعکس کند.

• توپ

وزن توپ بدمینتون نیز باید ۷۳/۴ الی ۵۰/۵ گرم باشد و ۱۴ تا ۱۶ پرک در قسمت چوب پنبه ای انتهای آن باید قرار گیرد. نوک فوقانی پرک ها باید به عرض ۴/۵ الی ۴/۶ سانتی متر بزرگ باشد تا با نخ یا ماده مناسب دیگری محکم شود.

• راکت

راکت این رشته ورزشی نیز باید از جنس چوب یا فلز باشد تا بازیکن بتواند مدت زمان مشخصی بدون خستگی و اذیت شدن دست هایش آن را در دست بگیرد.

.

در خرید راکت بدمینتون چه مواردی مهم است؟

اگر قصد خرید راکت بدمینتون برای بازی حرفه‌ای و یا حتی تفریحی خود را دارید باید بدانید خرید آن بسیار راحت نبوده و اگر مواردی را در آن رعایت نکنید در میان انبوهی از راکت‌های موجود در بازار گیج شده و امکان انتخابی اشتباه وجود دارد.

در اینجا ما مواردی را ذکر می‌کنیم که اگر به هنگام خرید به آن‌ها توجه کنید هم آسان‌تر خرید کرده و هم از خرید خود راضی خواهید بود.
این موارد عبارت‌اند از:

قیمت راکت بدمینتون اولین موردی است که توجه شما در هنگام خرید به آن جلب می‌شود. باید بگوییم اگر به فکر سلامتی خود هستید هیچوقت راکت ارزان قیمت تهیه نکنید! زیرا راکت‌های بدمینتون ارزان از موادی با کیفیت پایین ساخته شده که وزن آن را بالا برده است و شما برای حرکت راکت باید انرژی بیشتری صرف کرده و ممکن است مچ دستتان آسیب ببیند.وزن راکت در خرید آن بسیار مهم است، وزن راکت‌های بدمینتون معمولا بین 85-92 گرم بوده که راکت‌های سبک برای مبتدی‌ها مناسب‌تر و راکت‌های سنگین که وزنی حدود 92-100 گرم دارند برای بازیکنان حرفه‌ای بهتر خواهد بود، زیرا بازی با آن کمی دشوارتر است.

جنس قاب و شفت راکت مورد دیگری است که باید حتما به آن توجه داشت. معمولا راکت‌هایی از جنس آلومینیوم یا آلومینیوم تقویت شده برای افراد مبتدی و تفریحی، راکت‌هایی که جنس شفت و فریم آن به ترتیب از کربن و آلومینیوم است برای افراد متوسط و روبه پیشرفت بوده و در آخر راکت‌ بدمینتون حرفه‌ای معمولا از جنس کربن بوده و برای افراد حرفه‌ای گزینه‌ی مناسب‌تری خواهند بود.

بعضی از راکت‌های بدمینتون خود دارای زه بوده ولی اکثرا بدون زه هستند و به زه‌کشی نیاز دارند. نکته‌ای که درمورد زه راکت ‌بدمینتون بسیار هائز اهمیت است، مقدار کشش آن می‌باشد. به هنگام خرید کف دستتان را بر روی زه فشار دهید و ببینید تا چه اندازه فرو می‌رود. اگر حدود یک میلی‌متر جابه‌جا شود برای شما ایده‌آل خواهد بود. البته این موضوع بیشتر بستگی به مقدار کشش مورد نظر شما دارد.

به هنگام خرید راکت بدمینتون حتما به برند آن توجه کنید. راکت‌ بدمینتون یونکس یکی از راکت‌های معروف و بسیار با کیفیت است. این برند سال‌هاست در زمینه تجهیزات بدمینتون فعالیت می‌کند و بهترین راکت‌ها را تا به حال تولید کرده است. از دیگر برند‌های معروف راکت می‌توان به فلای پاور، ونسون، ویش، مکس پاور و کاوازاکی اشاره کرد.

.

انواع توپ‌ بدمینتون

توپ‌های بدمینتون به دو دسته پری و پلاستیکی تقسیم می‌شود. برای خرید یک توپ مناسب باید با ویژگی‌های این دو نوع توپ به خوبی آشنا شده تا بتوانید انتخابی درست داشته باشید. قیمت توپ‌ بدمینتون نیز بستگی به نوع آن داشته و معمولا پری‌ها قیمت بالاتری نسبت به پلاستیکی‌ها دارند.

.

توپ‌ بدمینتون پری

توپ‌های بدمینتون پری از 16 پر طبیعی و یا مصنوعی ساخته شده است. توپ‌هایی که با پر‌های طبیعی (پرهای جناح چپ غاز) ساخته شده‌اند در حال حاضر بهترین توپ‌ها بوده و معمولا گرانتر و با کیفیت‌تر هستند.
این پر‌ها در چوب پنبه‌ای، که قسمت پایین توپ را تشکیل می‌دهد، فرو رفته و با نخ یا هرچیز دیگری محکم می‌شود. پرها باید تشکیل دایره‌ای به قطر 58 تا 68 میلی‌متر در بالای خود را دهند و وزن آن‌ها از چوب پنبه کمتر باشد.

با اینکه همه می‌دانند توپ‌های پری بهترین توپ‌ها برای بازی بدمینتون هستند ولی چرا توپ‌های پلاستیکی ساخته شدند؟ به این‌خاطر که با وجود سرعت بالایی که توپ‌های پری دارند ولی از دوام خوبی برخوردار نیستند و خیلی زود می‌شکنند.

بازیکنان حرفه‌ای برای جلوگیری از شکسته شدن پر‌ها و ایجاد مشکل در بازی‌هایشان همیشه قبل از مسابقه به مدت 4 ساعت پرها را در یک مرطوب کننده قرار می‌دهند. یا شما می‌توانید اسفنجی مرطوب در انتهای پرها قرار دهید تا مانع از شکستن سریع آن‌ها شوید.

.

توپ بدمینتون پلاستیکی

توپ‌های پلاستیکی به منظور دوام بیشتر ساخته شده‌اند و دربین عوام مردم برای بازی‌های تفریحی محبوبیت خاصی دارند. این توپ‌ها در قسمت سر به جای پر از پلاستیک ساخته شده ولی قسمت پایه توپ مانند همان توپ‌های پری می‌باشد. همچنین باید اندازه سر به همان اندازه پر‌ها باشد.

بعد از آشنا شدن با این دو نوع، نکته‌ای که در هنگام خرید توپ‌ بدمینتون باید به آن توجه داشته باشید رنگ نوار دور چوب پنبه‌ پایین توپ بوده که هرکدام مفهوم خاصی دارند.

توپ‌های بدمینتون دور آبی برد و سرعت خوبی داشته و برای آب و هوای نرمال مناسب است. توپ‌های دور سبز نیز دارای برد و سرعت مناسبی بوده ولی برای آب و هوای گرم توصیه می‌شود و در نهایت توپ‌های دور قرمز برای آب و هوای سرد مناسب‌تر است.

.

نکات مهم در خرید کفش بدمینتون

بعد از راکت و توپ (شاتل)، کفش بدمینتون مهم‌ترین جزء تجهیزات این ورزش را برای بازیکنان حرفه‌ای تشکیل می‌دهد.

ورزش بدمینتون از سری حرکات مختلف تشکیل شده و تحرک در ‌آن زیاد است، به همین خاطر کفش بدمینتون از اهمیت خاصی برخودار بوده و پاهای شما را از آسیب و صدمات جدی حفظ می‌کند و سرعت و امنیت بیشتری به شما حین بازی می‌دهد.

پس در هنگام خرید کفش بدمینتون نیز باید دقت لازم را داشته باشید تا به کیفیت بازی شما کمک کند. نکاتی که به هنگام خرید باید به آن توجه داشته باشید عبارت‌است از:

ورزش بدمینتون یک ورزش پرتحرک و سریع بوده به همین خاطر کفش بدمینتون باید سبک باشد.

کفش بدمینتون باید بسیار انعطاف‌پذیر باشد تا بتوانید تمام حرکات را به راحتی اجرا کنید و تغییر مسیر برای شما آسان‌تر شود.

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که ممکن است بازیکنان هنگام خرید کفش بدمینتون مرتکب شوند، خرید کفشی است که در آن مچ پا پوشیده باشد. هنگام بازی بدمینتون برای حرکت سریع و تغییر مسیر آسان باید مچ پاها آزاد باشد، ولی اگر کفشی داشته باشید که مچ پاهایتان را بپوشاند خطرات جدی در آینده برایتان به‌وجود می‌آورد.

کفشی تهیه کنید که با فرم پاهای شما مطابقت داشته باشد. با اینکه هنگام ورزش بدمینتون باید مچ پاهایتان آزاد باشد، ولی کفش باید به خوبی بر پاها فیکس شده باشد تا راحت با آن حرکت کنید و از تاول و مشکلاتی از این قبیل جلوگیری کنید.

کفش یا کتونی بدمینتون با کفی نازک گزینه‌ی مناسب‌تری است زیرا در کفش‌های بدمینتون سبکی و انعطاف‌پذیری حرف اول را می‌زند، ولی اگر زانو درد دارید ممکن است کفی‌های نازک برایتان آزاردهنده باشد. از این‌رو بهتر است کفی مناسب پاهای خودتان را استفاده کنید.

جنس زیر کفش بدمینتون بهتر است از لاستیک باشد زیرا برای تغییر وضعیت ناگهانی به کشش بالا احتیاج دارید و تنها ماده‌ای که می‌تواند کشش لازم را به شما بدهد لاستیک است.

در خرید کفش بدمینتون نکته‌ی دیگری که باید حتما به آن توجه کنید این است که کفش دارای جذب و کنترل رطوبت خوبی باشد تا پاها بعد از مدت طولانی بازی دچار تعرق و بوی نامطبوع نشوند.

قیمت کفش بدمینتون به عوامل زیادی مانند برند سازنده، دوام آن، تنوع رنگ و… بستگی دارد. از برند‌های معروف در زمینه تولید کفش بدمینتون می‌توان به یونکس، لینینگ و کاوازاکی اشاره کرد که بخش عمده‌ای از فروش بازار را به خود اختصاص داده‌اند.

.

جمع بندی نهایی

در جمع بندی نهایی این مطلب همان طور که شاهد بودیم سعی کردیم شما را با یک سری نکات و موارد مهم این رشته ورزشی آشنا کنیم. که عبارت بودند از آموزش بدمینتون مقدماتی، آموزش بدمینتون حرفه ای، آموزش حرکت بدمینتون، قوانین بدمینتون و … در پایان این مطلب امیدوار هستیم مواردی که در خصوص آموزش بدمینتون به صورت جامع داده شد برایتان مفید بوده باشد و با بهره بردن از آن اطلاعات مفیدی از این بازی هیجانی در ذهن تان جمع شده باشد. در اخر هم به شما توصیه می کنیم با هزاران مشکل و دغدغه باز هم از ورزش کردن غافل نشوید و سعی کنید در کنار خودتان فرزندانتان را هم به ورزش کردن مانند بدمینتون ترغیب کنید.

.
منابع :

.https://www.jahannews.com
.https://blog.asansports.com

ورزش بدمینتون و کودکان