سوالاتی که والدین هنگام انتخاب مهدکودک فرزند خود باید بپرسند

امروزه والدین برای انتخاب مهد کودک و مدرسه‌ی ابتدایی فرزندان‌شان گزینه‌های زیادی دارند. خصوصی یا دولتی؟ تمام وقت یا نیمه وقت؟ آموزش در خانه؟ این تنوع می‌تواند باعث سردرگمی والدین شود. اما چگونه می‌توان از انتخاب بهترین مهد کودک برای فرزند خود مطمئن شد؟
در ادامه‌ی این مطلب می‌توانید از برخی سوالاتی که هر پدر و مادری برای پیدا کردن بهترین مهد کودک برای فرزندش باید بپرسد آگاه شوید.بعضی کودکان دیرتر و بعضی‌ها زودتر برای مهد کودک و حضور در اجتماع کودکان آماده می‌شوند. نشانه‌های آمادگی فرزند شما کدامند؟ آیا کودک‌تان می‌تواند:

 • خودش به دستشویی برود؟
 • خودش لباس یا کفشش را بپوشد؟
 • بشمارد و حروف الفبا را از حفظ بگوید؟
 • برای مدتی از پدر و مادرش دور باشد و دچار مشکل نشود؟
 • با کودکان دیگر کنار بیاید؟

اگر پاسخ‌های شما مثبت است پس احتمالا کودک شما آماده است و باید شمارش معکوس مهد کودک را آغاز کنید. اگر فکر می‌کنید کودک‌تان هنوز برای مهد کودک آماده نیست، می‌توانید روش‌های دیگر آموزش مثل تدریس در منزل را مد نظر قرار دهید تا انیشتین کوچک شما برای مهد کودک آماده شود.

.

مهد کودک مورد نظر نیازهای خانواده‌ی شما را برطرف می‌کند؟

مدرسه‌ی‌ جدا، خصوصی یا دولتی؛ انتخاب با شماست. شما بهتر از هرکسی کودک‌تان را می‌شناسید و باید مهد کودکی را انتخاب کنید که روی نقاط قوت کودک‌تان کار کند.
شما در تصمیم‌ خود باید این موارد را در نظر بگیرید:

 • موقعیت مهد کودک
 • حمل و نقل، برنامه‌ی سرویس
 • برنامه‌های خاص مثل کلاس‌های زبان، هنر و دیگر برنامه‌ها
 • ساختار برنامه‌ی آموزشی
 • وضعیت اقتصادی خودتان
 • امکانات مهد کودک مثل زمین بازی، سالن ورزشی و زمان فعالیت ‌های ورزشی
 • با دیگر والدین صحبت کنید. آیا این مهد کودک پیشینه‌ی خوبی دارد؟

.

تمام وقت یا نیمه وقت؟

فرقی نمی‌کند مهد کودک فرزند شما دوشنبه‌ها و چهارشنبه‌ها، یا سه شنبه‌ها و پنج شنبه‌ها یا اصلا هر روز باشد. زمان آموزشی فرزندتان تغییری نخواهد کرد. واقعا اینکه چه روزهایی کودک‌تان را به مهد کودک بفرستید فرقی نمی‌کند و به برنامه‌ی خودتان بستگی دارد. تقریبا تمام مهد کودک‌ها مدت زمان تدریس استاندارد و یکسانی دارند.
می‌توانید کودک خود را برای یک برنامه‌ی تمام وقت آماده کنید:

◉ در مورد این‌که روزشان را چگونه می‌گذرانند و چه فعالیت ‌هایی انجام می دهند با فرزندتان صحبت کنید.

◉ به آن‌ها اطمینان دهید که شما کنارشان خواهید بود و به آن‌ها کمک خواهید کرد.

◉ اگر فرزندتان وقتی از شما دور می‌شود دچار اضطراب می‌شود و نیز وقت تان اجازه می‌دهد مدتی در مهد کودک داوطلبانه کار کنید.

.

نسبت به مربیان آنجا احساس خوبی دارید؟

فرق بین یک مربی خوب و یک مربی عالی چیست؟ این دو برای کودکان تفاوت زیادی دارند. با توجه به این که کودک برای زمان زیادی از خانه دور خواهد بود، رابطه ی مربی و دانش‌آموز اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

با والدین دیگر در مورد تجربه‌ای که با معلمان آنجا داشته‌اند صحبت کنید و قبل از اینکه کودک‌تان را ثبت‌نام کنید با مربیانش آشنا شوید. می توانید برای یک معلم خاص درخواست دهید ولی به یاد داشته باشید که مهد کودک لزوما به درخواست شما پاسخ مثبت نمی دهد.

بهترین کار این است که با مدیر مهد کودک جلسه‌ای بگذارید تا با برنامه‌های‌شان آشنا شوید، با مربیان آن‌جا ملاقات کنید و بیشتر با محیط آموزشی‌شان آشنا شوید.

.

از کودکان خارج از ساعات آموزش نگهداری می‌کنند؟

بعضی مهد کودک‌ها برنامه‌هایی دارند که با نگهداری از کودکان قبل و بعد از ساعت آموزش، به والدین شاغل کمک می‌کنند. اگر سرویس‌های مهد کودک با نیازهای خانواده‌ی شما هم خوانی ندارد از همسایه‌ها یا آشنایان مورد اعتماد کمک بگیرید. بسیاری از مادربزرگ ها و پدربزرگ ها هستند که قبل و بعد از ساعت مهد کودک از کودکان دیگر نگهداری می کنند. پس از کمک گرفتن از نزدیکان خود ترسی نداشته باشید.

.
منابع :
.https://www.irangan.com

سوالاتی که والدین هنگام انتخاب مهدکودک فرزند خود باید بپرسند