جنس لباس کودکان و نکات مهم آن

همان طور که خودتان نیز می‌دانید، پوست بدن نوزادان و کودکان بسیار حساس و لطیف می‌باشد، از همین رو نیز استفاده از لباس های بی کیفیت و یا با جنسی پلاستیکی امکان دارد سلامت فرزند شما را به خطر بیاندازد و به پوست او آسیب برساند. از این رو جنس لباس کودکان و خردسالان از اهمیت زیادی برخوردار است. ما در این مقاله به معرفی جنس‌های مختلف لباس‌های بچگانه و کودکانه پرداخته و آن‌ها را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

.

جنس‌ های مختلف پارچه لباس بچگانه

جنس لباس کودکان و خردسالان نیز همانند لباس‌های بزرگسالان، جنس های مختلفی دارند و با توجه به آن، برخی برای فصول سرد و برخی دیگر نیز برای فصول گرم سال کاربرد داشته و استفاده می‌شوند. علاوه بر این، والدین باید به این نکته نیز توجه داشته باشند که در زمان اقدام به خرید و انتخاب لباس کودک، لباس هایی با جنس پلاستیک خریداری نکنند؛ چرا که این کار سبب اختلال در عملکرد طبیعی بدن و تعریق زیاد شده و اصلا مقرون به صرفه نمی باشد. در ادامه با جنس برخی از لباس‌های بچگانه آشنا می‌شویم.

.

پارچه ترکیبی نخ و پلی استر :

یکی از پارچه‌هایی که برای پوست کودکان مناسب می‌باشد، پارچهٔ ترکیبی از نخ و پلی استر می‌باشد. چرا که این پارچه‌ها به دلیل استفاده از نخ و پلی استر دوام بالایی دارند و به سادگی نیز چروک نمی شوند. علاوه بر این، لباس‌های بچگانه‌ای که از این جنس پارچه تهیه می‌شوند، پس از شست و شو آب نمی‌روند و بهترین گزینه برای والدین پر مشغله می باشند. با این حال در زمان خرید بهتر است لباس‌هایی را انتخاب کنید که پارچه‌های آن درصد بالاتری از نخ را نسبت به پلی استر استفاده کرده باشند. زیرا این عامل باعث می‌شود تا لباس قابلیت تنفسی بهتری داشته باشد و کودکتان را ناراحت نکند.

.

پارچه مخمل :

این نوع پارچه به دلیل نوع الیاف خاصی که دارد، از کیفیت بالایی نیز برخوردار می‌باشد و یکی از بهترین جنس‌ها برای کودکان می‌باشد. پارچه مخمل بسیار مقاوم بوده و برای استفاده در فصول سرد و زمستان نیز بسیار مناسب و کاربردی است. البته در اغلب موارد از پارچه‌های مخمل برای دوخت لباس های محیط خارج از خانه استفاده می‌شود.

.

پارچه نخی :

یکی از پرکاربردترین و متدوال ترین و پرطرفدارترین نوع جنس لباس کودکان و خردسالان ، پارچه نخی می‌باشد. چرا که این پارچه‌ها از الیاف طبیعی و لطیف نخ تهیه شده‌اند و برای پوست حساس کودکان و نوزادان شما بسیار مناسب و کاربردی می‌باشند.

در واقع بهترین انتخاب برای لباس‌های راحتی کودک شما، پارچه های نخی هستند. علاوه بر این، نگهداری و شستشو پارچه های نخی نیز بسیار ساده و راحت است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این پارچه‌ها، قابلیت تنفس آن‌ها است. به همین دلیل جریان هوا در لباس نخی کودک بسیار بالا است و کودک در آن احساس راحتی خواهد کرد.

.

پارچه های ساتن، تافته و حریر:

این نوع پارچه‌ها در حقیقت بیشتر برای مهمانی‌ها و جشن‌ها مناسب می‌باشند. شما نیز می‌توانید از این نوع پارچه‌ها به عنوان لباس مجلسی کودک خود استفاده کنید.

اما در نظر داشته باشید که هرگز از آن‌ها به عنوان لباس راحتی و روزانه برای کودک خود استفاده نکنید. چرا که کودک شما در آن خیلی راحت نمی‌باشد و نیاز به مراقبت بیشتری نیز دارد. علاوه بر این، لباس‌هایی که از این جنس پارچه هستند، قابلیت اشتعال بالایی نیز دارند. همچنین استفاده مدوام از ساتن سبب تعریق زیاد بدن و احساس گرم شدن بدن می شود و اصلا برای استفاده روزانه کودکان توصیه نمی‌شود.

.

پارچه پشمی :

یکی از بهترین گزینه‌ها برای انتخاب پارچه لباس کودک در فصل های سرد و سرما، پارچه‌های پشمی می‌باشند. از ویژگی های اصلی لباس‌های بافته شده با پارچهٔ پشمی، می‌توان به نخ کش نشدن آن‌ها، لطافت بالا و گرمای مطلوب آن اشاره کرد که می‌تواند به خوبی از کودکان شما در فصل های سرد سال محافظت نماید. از دیگر ویژگی‌های جالب پارچه های پشمی، برش و دوخت راحت، وجود طرح ها و رنگ های شاد و متفاوت در آن‌ها می‌باشد.

.
منابع :
.https://shop-happyland.com

جنس لباس کودکان و نکات مهم آن