چگونه موی کودکان را در خانه کوتاه کنیم؟ (راهنمای گام‌به‌گام)

هیچ چیز به اندازه‌ی کوتاه کردن موی نوزاد ترسناک نیست؛ البته به شرط آنکه قبلا کوتاه کردن ناخن‌های او را تجربه نکرده باشید! در هنگام کوتاه کردن موی نوزاد با کناره‌های گوش و اعضای دیگر مثل چشم او درگیر هستید که از اعضای حیاتی نوزاد برای ادامه‌ی زندگی هستند.

اما نگران نباشید! با آمادگی، طرز فکر و ابزار مناسب می‌توانید با خیال راحت برای اولین بار موی فرزند خود را به تنهایی کوتاه کنید. کوتاه کردن موی کودک بعد از کمی تمرین حتی می‌تواند به یک تجربه‌ی سرگرم‌کننده و جذاب تبدیل شود.

.

چه زمانی باید برای اولین بار موهای نوزاد خود را کوتاه کنیم؟

ما به‌عنوان والدین گاهی عجول و مشتاق هستیم تا بچه‌ها به مرحله‌ی بعدی برسند و اولین‌ها می‌توانند هیجان‌انگیز باشند. به‌عنوان مثال وقتی کودکان برای اولین بار چهار دست‌وپا حرکت می‌کنند، روی پا راه می‌روند، غذایی به جز شیر می‌خورند و… تجربه‌ای لذت‌بخش را برای والدین خلق می‌کنند.

ولی کوتاه کردن موها اولین چیزی است که برای انجام آن نباید عجله کنید، زیرا اکثر نوزادان در چند ماه اول زندگی خود بخشی یا بیشتر موهای خود را از دست می‌دهند. این ریزش به دلیل ترکیبی از هورمون‌های بعد از تولد است که باعث می شود نوزاد متولد شده با موهای ضخیم تقریبا کچل شود. اصلا نگران نباشید، زیرا موهای آن‌ها دوباره رشد می‌کند. با توجه به این ریزش شما مجبور نیستید برای کوتاه کردن موهای کودک خود در چند ماه اول زندگی، حتی تا سن یک‌سالگی او عجله کنید.

البته شرایط استثنایی هم وجود دارد، مانند نوزادانی که قد بلند مو، بینایی آن‌ها را مسدود می‌کند یا گاهی نوزادان موهای مجعد بلندی دارند که به دلیل درهم پیچیده شدن موها، مجبور به کوتاه کردن آن‌ها هستیم. گاهی وجود یکی از این شرایط والدین را مجبور به کوتاه کردن نوزادان قبل از رسیدن به سن یک‌سالگی می‌کند.

.

چگونه موهای کودک را با قیچی کوتاه کنیم؟

 

مرحله‌ی ۱ – وسایل لازمتان را جمع‌آوری کنید

برای آنکه نتیجه‌ی خوبی از کوتاه کردن موی نوزاد به‌دست آورید، حتما وسیله‌های زیر را آماده کنید.

  • حوله
  • پیش‌بند یا پوششی شبیه شنل
  • قیچی آرایشگری یا استفاده از قیچی‌های مخصوص کوتاهی ناخن
  • شانه‌ی مو
  • بطری اسپری آب
  • یک صندلی مناسب و بلند
  • حتما یک اسباب‌بازی دلخواهی کودک را در دسترس خود قرار دهید تا حواس نوزاد را از فرآیند کوتاهی مو منحرف کند. پخش یک ویدئو یا استفاده از پستانک هم در این مواقع می‌تواند کمک‌کننده باشد. با این وسایل ساده، اکنون شما آماده‌ی پیرایش موی کودک خود برای اولین بار هستید.

.

مرحله‌ی ۲ – زمانی را برای اصلاح مو انتخاب کنید که کودکتان شاد باشد

باید برای اصلاح موی کودک زمان مناسبی را انتخاب کنید تا او خسته و کلافه نباشد. مثلا قبل از خواب وقتی که در حال چرت زدن است یا قبل از خوردن غذا و در حالی که احتمال می‌دهید گرسنه است، زمان خوبی برای کوتاه کردن مو نیست.

کودکتان باید تغذیه شود، خوب استراحت کند و حوصله‌ی انجام یک کار جدید و سرگرم‌کننده را داشته باشد. بنابراین هرچه کودکتان سرحال‌تر باشد، تکان‌های او در هنگام پیرایش مو که ناشی از گریه، سر و صدا و دیگر مشکلات است، به حداقل خواهد رسید.

.

مرحله‌ی ۳ – کوتاه کردن مو را به یک کار سرگرم‌کننده تبدیل کنید

نوزادان به نشانه‌های رفتاری شما پاسخ می‌دهند. بنابراین اگر شما خوشحال هستید، به احتمال زیاد خوشحال خواهند شد. می‌توانید در حین انجام کار یک آهنگ را زمزمه کنید، با صدایی پر انرژی و شاد به کودک توضیح دهید که قصد انجام چه کاری را دارید و به او اجازه دهید که ابزارهای سرگرم‌کننده، البته به جز قیچی را در دست بگیرد.

چند دهه است که آرایشگران مخصوص نوزادان با در اختیار گذاشتن شانه‌ی دوم به کودکان، آن‌ها را در هنگام پیرایش مو سرگرم می‌کنند. در این فاصله می‌توانید از تمرکز کودک روی وسلیه‌ی در دستش، بیشترین استفاده را کنید و کوتاهی مو را شروع کنید. همچنین می‌توانید در حالی که موهای کودک را کوتاه می‌کنید، میان وعده‌ی مخصوص و مختصر دلخواه کودک را روی صندلی بلند او قرار دهید.

.

مرحله‌ی ۴ – آماده‌ی واکنش‌های کودک باشید

برخی از نوزادان شیفته‌ی این تجربه‌ی جدید می‌شوند. صدای قیچی یا ماشین اصلاح یا تماشای حرکات خنده‌دار شما به‌منظور تلاش برای ایجاد هیجان، آن‌ها را مسحور می‌کند. اما بعضی دیگر کاملا وحشت‌زده هستند و با همه‌ی تلاشی که می‌کنید، با ناله و شیون کودک روبه‌رو خواهید شد. بنابراین آمادگی هرگونه واکنش را داشته باشید و انتظار نداشته باشید که  کودکتان مثل شما کاملا بی‌حرکت بنشیند.

حتی یک کودک خوش‌اخلاق هم سرش را به اطراف می‌چرخاند تا ببیند که شما در حال انجام چه کاری هستید. اگر انتظارش را نداشته باشید، ممکن است که گوش کودکتان را با قیچی زخمی کنید.

.

مرحله‌ی ۵ – آب اسپری کنید و سپس با دقت قیچی کنید

با استفاده از بطری اسپری موهای کودک را کمی مرطوب کنید و قسمت کوچکی از مو را شانه کنید. قسمتی از مو را بین دو انگشت خود نگه دارید و از سر کودک دور کنید. هر قسمت را که کوتاه کردید، رها کنید و به سراغ تکه‌ای دیگر از مو بروید. برش‌های کوچک و کمی زاویه‌دار بزنید و در نظر بگیرید که موها وقتی خیس می‌شوند بلندتر به‌نظر می‌رسند. بنابراین محافظه‌کار باشید و کم‌کم کوتاه کنید. زیرا همیشه می‌توانید بیشتر کوتاه کنید، اما اگر زیاده‌روی کنید دیگر نمی توانید موها را به حالت اول برگردانید.

روی سر کودک در امتداد یک خط، از جلو به عقب یا عقب به جلو پیش بروید تا هیچ قسمتی جا نماند. اطراف گوش و گردن را هم مرتب کنید و تا حد ممکن با دستتان از گوش کودک محافظت کنید. نگران یک‌دست بودن موها در هر بار قیچی کردن نباشید. فقط سعی کنید که در هر برش قیچی، مشابه اندازه‌ی قبل کوتاه کنید. از شانه و انگشت برای مقایسه و سنجش استفاده کنید.

.

موی سر نوزاد را با تیغ نتراشید

تراشیدن سر نوزاد با تیغ می‌تواند خطرناک باشد، زیرا نوزادان به‌ندرت در حین کوتاهی موی خود بدون حرکت می‌مانند. نوزادان سر نرم‌تری دارند، زیرا جمجمه‌ی آن‌ها کاملا شکل نگرفته است. بنابراین استفاده از تیغ یا فشار دادن بیش از حد ماشین اصلاح خطرناک است و حتما در اولین کوتاهی با موهای کودکتان ملایم رفتار کنید.

.
منابع :
.https://www.digikala.com

چگونه موی کودکان را در خانه کوتاه کنیم؟ (راهنمای گام‌به‌گام)