راه‌های موثر برای جلوگیری از آسیب به کودکان ورزشکار

فعالیت های خیلی جدی و قوی برای کودکان ورزشکار می تواند عاملی برای پیشرفت آن ها باشد اما گاهی اوقات باعث ایجاد خطر و آسیب دیدگی هم می شود که معمولاً این آسیب دیدگی ها در قسمت بازو، شانه، آرنج و دست است.

آسیب های ورزشی در کودکان

.

با کودک ورزشکار خود صحبت کنید:

مطمئن شوید که کودک ورزشکار شما متوجه می شود که هر زمان که درد دارد یا احساس می کند مانند همیشه نیست، باید درخواست کمک کند. پس به او یاد بدهید هر زمان چیزی غیرطبیعی را احساس کرد و دچار رنج و درد شد، حتماً به مربی، دوست یا به شما خبر بدهد.

.

او را خیلی زود به طور تخصصی وارد یک رشته ورزشی نکنید:

برای کاهش آسیب کودک هنگام ورزش نباید خیلی زود به طور تخصصی او را وارد یک رشته ورزشی کنید حتی اگر کودک در رشته ورزشی خاصی مانند ژیمناستیک یا فوتبال استعداد نشان دهد، تمرکز بیش از حد روی یک رشته ورزشی باعث مشکلات شایع و افزایش استرس و به دلیل عدم استفاده کودک از گروه های عضلانی بدن، مانع هماهنگی و توسعه عصبی خواهد شد. برای کاهش آسیب کودک هنگام ورزش بهتر است او بعد از سن بلوغ وارد یک رشته ورزشی تخصصی شود.

.

مربی و نوع برنامه ورزشی را بررسی کنید:

برخی مربیان با شناسایی کودکی که استعداد و توانایی زیادی دارد به او فشار بیشتری در تمرین ها می آورد و همین باعث صدمات جسمی کودکان خواهد شد.

.

آمادگی قبل از فصل:

آمادگی جسمانی قبل از فصل ورزشی یا قبل از مدرسه یک راه عالی برای جلوگیری از آسیب دیدگی است و باعث می شود که نگرانی های شما برطرف گردد و قبل از شروع یک فعالیت خاص می توان هر گونه مشکلی را در کودک متوجه شد و سریع تر از آن جلوگیری کرد.

.

انواع مختلف ورزش ها را انجام دهید:

تا به حال ممکن است کودکانی را مشاهده کرده باشید که در یک روز یکسان دو ورزش متفاوت مثلاً بیسبال و فوتبال را انجام می دهند اما بسیار مهم است که کودک شما چند وقت یکبار باید به مقدار کمی ورزش یا فعالیت خود را تغییر دهد و مدام به یک قسمت از یک ماهیچه و یک مفصل فشار وارد نکند. پس سعی کنید محدودیت خاصی را در نظر نگیرید و چند وقت یکبار روتین ورزشی او را تغییر دهید.

.

روی اهمیت گرم کردن بدن تمرکز کنید:

حرکات کششی یک تکنیک مهم برای جلوگیری از آسیب دیدگی قبل از شروع ورزش هستند. پس اجازه دهید که او حرکات کششی استاتیک و داینامیک را در طول گرم کردن قبل از ورزش انجام دهد تا بدن او برای انجام ورزش آماده تر باشد.

.

حین ورزش به حرف های کودک توجه کنید:

اگر کودک هنگام حرکات کششی می گوید که احساس خوبی ندارد، بدین معنی است که فشار زیادی در هنگام تمرین به کودک وارد می شود یا تمرین های مورد تقاضا بیش از اندازه است. برای کاهش آسیب کودک هنگام ورزش اطمینان حاصل کنید که کودک از این فعالیت راضی است و هیچ فشار روانی یا جسمی روی او نیست.

.

از استراحت کردن او اطمینان حاصل کنید:

ورزشکاران در تمام سنین باید بین تمرین های خود، بازی ها و کارهایی که انجام می دهند، استراحت کنند. خستگی عضلانی باعث می شود که بدن آن ها مستعد آسیب دیدگی باشد و یا آسیب دیدگی های قبلی وضعیت بدتری پیدا کند.

.

به خواب کودک ورزشکار توجه کنید:

کودک باید زمان استراحت داشته باشد تا بدن بتواند خودش را بازیابی کند. حواستان به نوع تغذیه، میزان مصرف آب و مقدار ساعات خواب او باشد. در صورت کمبود خواب، 1/7 برابر بیشتر احتمال زخمی شدن او است. اگر میزان آب بدن او کم شود، میزان بازدهی عضلات 20 درصد کم خواهد شد.

.

یک رژیم غذایی متعادل و سالم را برای او در نظر بگیرید:

بسیار مهم است که ورزشکاران در هر سنی، رژیم غذایی متعادل سرشار از میوه، سبزیجات و پروتئین مصرف کنند و یک برنامه غذایی منظم داشته باشند. مثلاً صبحانه، نهار و شام را هر روز در یک ساعت خاص مصرف کنند. در ورزش هایی مثل کشتی اهمیت این موضوع چند برابر می شود زیرا وزن کشتی گیر بسیار مهم است.

.

روی آبرسانی بدن تمرکز کنید:

بعضی از بیماری ها برای ورزشکاران به دلیل دما و گرمای زیاد داخل بدن آن ها ایجاد می شود، مخصوصا زمان هایی که در روزهای گرم و شرجی ورزش می کنند. خانواده ها باید مطمئن شوند که به اندازه کافی برای بدن کودک خود آبرسانی را قبل بعد و در طول ورزش انجام دادند و هرگونه علامتی از خستگی، حالت تهوع، استفراغ، سردرگمی و گیجی را در او شناسایی کنند.

.

تجهیزات مناسب داشته باشید:

تجهیزات مناسب و نگهدارنده مانند کلاه ایمنی، کفش مناسب و دستکش برای جلوگیری از آسیب دیدگی بسیار مهم است. خانواده ها قبل از زمان شروع ورزش حتما باید با مربی در مورد تجهیزات مورد نیاز مخصوصا تجهیزات امنیتی صحبت کنند و اطلاعات کافی داشته باشند.

.

روی تکنیک های مناسب تمرکز کنید:

در هر ورزشی راه درست و غلط برای انجام تکنیک های مختلف وجود دارد. مثلاً بازیکنان فوتبال حتماً باید راه صحیح حمله کردن و دفاع کردن یا هر تکنیک دیگری در فوتبال را بیاموزند و به دنبال راهنمایی های صحیح باشند. پس کودک شما باید تکنیک ها را به طور صحیح یاد بگیرد که یکی از بزرگترین عوامل جلوگیری از آسیب دیدگی است.

.

هرگونه آسیب دیدگی را شناسایی کرده و سریعاً کمک بگیرید:

تعداد زیادی از کودکان ورزشکار ممکن است آسیب دیدگی های جدید داشته باشند اما خودشان در مورد آن هیچ اطلاعی نداشته باشند، در این صورت شما باید همیشه کودک خود را از این لحاظ بررسی کنید و اگر هرگونه آسیب دیدگی دارد، هرچه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید.

.

راه کارهایی برای جلوگیری از آسیب دیدگی:

◉ انواع ورزش های مختلف مثل ایروبیک ، ورزش قدرتی، استقامتی را با یکدیگر ترکیب کنید.

◉ هرگونه آسیب دیدگی و یا خستگی مفرط را مراقبت کنید و به پزشک مراجعه کنید.

◉ اجازه ندهید که کودک شما بیش از یک ساعت در روز ورزش کند.

◉ در هفته حداقل باید یک روز را استراحت کند و ورزش نداشته باشد.

◉ تمام لوازمی که در ورزش های مثل کاراته مورد نیاز هستند ، مثل دستکش، کلاه، گارد و … را تهیه کنید.

.

گرم کردن قبل از ورزش

گرم کردن قبل ورزش از آسیب دیدگی جلوگیری می کند . این گرم کردن می تواند با تمرینات زیر برای کودکان همراه شود :

◉ پرش یا طناب زنی آرام

◉ شنا یا دوچرخه

◉ پیاده روی تند

◉ حرکات کششی و باقی ماندن در یک پوزیشن به مدت 10 الی 20 ثانیه

.

سرد کردن بعد از ورزش

چنانچه پیش از این هم بارها در بخش ورزش و تناسب اندام نمناک عنوان کرده ایم سرد کردن نیز باعث می شود که قلب کودک آرام شود و شدت ورزش سخت به تدریج کاهش پیدا کند و بدن کودکتان دچار شوک و آسیب نشود و همچنین مواد مضر اطراف بافت با سرد کردن از بین می رود و دستگاه لنفاوی بهتر کار می کند.

.

برای سرد کردن می توانید تمرینات زیر را انجام دهید :

◉ کم کم شدت ورزش را کاهش دهید.

◉ پیاده روی آرام را انجام دهید و آن را قطع نکنید.

◉ حرکات کششی شبیه به گرم کردن را انجام دهید اما مدت زمان ماندن در پوزیشن کششی را طولانی تر کنید.

◉ لباس های گرم آن ها را به یکباره از تن در نیاورید.

◉ از کم آب خوردن و یا نور مستقیم خورشید دوری کنید.

◉ زمانی که کودکتان در محیط گرم و آفتابی ورزش می کند ، باید ضد آفتاب بزند و کلاه داشته باشد و حتما قبل، بعد و در طول ورزش به او به اندازه کافی آب بدهید.

◉ اگر کودک شما هنگام ورزش با مشکلاتی مثل سردرد روبرو شد ، احتمالا بدن او کم آب شده است . اجازه دهید که چند دقیقه ای در یک جای خنک بنشیند و کمی آب بنوشد و اگر بعد از 10 دقیقه بهتر نشد، او را سریعا به یک درمانگاه ببرید و یا با اورژانس تماس بگیرید.

.
منابع :
.https://namnak.com

راه‌های موثر برای جلوگیری از آسیب به کودکان ورزشکار