پتو کودک و نوزاد

نوزادان در ماه های اولیه تولد بسیار ساعات را در خواب هستند به گونه ای که نوزادان تازه متولد شده حدود ۲۲ ساعت در طول شبانه روز را باید خواب باشند. به همین دلیل انتخاب پتویی راحت برای آن ها بسیار مهم هست.

انتخاب پتوی مناسب نوزاد برای آسایش و همچنین امنیت او بسیار ضروری است. هنگام خرید پتو باید به یکسری نکات توجه کنید تا کوچولو های دلبندتان خواب راحت و ایمنی داشته باشند. برای این منظور چند فاکتور را باید در نظر گرفت. که در این راهنمای خرید پتوی نوزاد به این موارد پرداخته می شود.

.

منظور از پتوی کودک چیست؟

در واقع نام دیگر این محصول کاربردی روانداز می باشد و نوعی بافته از جنس پشم است که افراد هنگام خواب بر روی خودشان می کشند. اگر این پتو در حالت کوچک و جمع و جوری تولید شده باشند، به آن پتوی کودک گفته می شود. در گذشته مردم تلاش می کردند که از پارچه ای که خیلی ضخیم هم نبود، استفاده کنند و بر روی خود یا کودکشان از آنها بهره ببرند. به هر صورت هدف از بهره گیری از روانداز، جلوگیری از سرما می باشد.

جالب است بدانید که بسیاری از افراد بر طبق عادت، هنگام خواب باید یک روانداز هرچند نازک را بر روی خود بیندازند تا به خوابی عمیق فرو روند. منظور از پتوی کودک هم رواندازی است که بلندای آن متناسب با قد کودکان طراحی شده است و معمولا ضخامت آنها هم نسبت به پتوهای بزرگ بیشتر می باشد. طرح و نقش موجود بر روی پتو هم دارای شخصیت های کارتونی و یا رنگ های شاد خواهد بود.

.

مهمترین نکات هنگام خرید پتوی نوزادی

.

1 – جنس پتوی نوزاد

جنس و کیفیت مواد بکار رفته در پتو بسیار مهم است. زیرا پوست نوزادان بسیار حساس و لطیف می باشد. بنابراین سعی کنید تا جایی که ممکن است از خرید پتو هایی که با الیاف مصنوعی ساخته شده اند خود داری کنید، و پتویی انتخاب نمایید که از الیاف طبیعی مانند پنبه ساخته شده باشند و قابل تنفس باشد. برای تشخیص دادن قابل تنفس بودن پتو، می توانید پتو را در برابر نوعی منبع باد، مانند پنکه، قرار دهید و اگر نسیم باد را از طرف دیگر پتو احساس کردید، جنس آن تنفسی است.

همچنین هنگام خرید به فصول سال نیز باید توجه کرد. برای فصل های گرم باید از پتوی نازک استفاده کرد و در فصول سرد نیز باید از پتو هایی باضخامت بیشتر و یا خزدار استفاده نمود.

.

2 – ایمنی کودک

باید توجه داشت که از خرید پتو هایی که دارای اویز هایی مانند زنگوله ، حاشیه و یا نوار و روبان هستند اجتناب کردزیرا ممکن است این آویز ها به بدن نوزاد پیچیده و او را آزار دهد و یا موجب خفگی او شود .

سه قانون مراقبت از نوزادان هنگام خواب

از آنجایی که ایمنی نوزادان بسیار مهم است، پیش از پرداختن به خرید پتو بهتر است از سه قانون مراقبت از نوزادان زیر یکسال در برابر خفگی یا مرگ ناگهانی نوزاد، طبق نظر متخصصان بیمارستان دانشگاه ویسکانسین آگاه شوید:

◉ قانون اول، نوازاد باید در تخت تنها باشد

نوزادان در تخت خود باید تنها بخوابند و خواهر یا برادر و هیچ فرد دیگری کنار او نخوابد. همچنین هیچ چیز مانند پتو، بالش، پدهای ضربه گیر یا اسباب بازی نباید در تخت نوزاد گذاشته شود. بدین ترتیب خطر خفگی در او کاهش می یابد.

◉ قانون دوم، نوزاد باید به پشت بخوابد

نوزادان را به پشت بخوابانید. متخصصان آکادمی پزشکی اطفال آمریکا، در بررسی های خود به این نتیجه رسیدند که این حالت خواب، بهترین وضعیت برای نوزادان است.

◉ قانون سوم، نوزاد حتما درون تخت یا گهواره بخوابد

نوزادان حتما باید درون گهواره یا تخت مخصوص به خود بخوابند. خواباندن آنها روی زمین یا تخت دیگران یا روی مبل و از این موارد، جان آنها را به خطر می اندازد.

.

3 – قابل شستشو بودن

به دلیل این که پتو جز وسایل بسیار پر کاربرد برای نوزاد است به سرعت آلوده و کثیف می شود . بنابراین قابل شستشو بودن آن بخصوص توسط ماشین لباسشویی از ویژگی هایی است که باید به آن توجه کرد.

.

4 – ابعاد پتو

سایز پتوی نوزاد نیز ازجمله نکاتی است که باید هنگام خرید به آن توجه کرد. بهتر است پتوی نوزاد زیاد بزرگ نباشد تا بتوان آن را به عنوان پتوی دور پیچ، روانداز ویا پتوی مورد استفاده در تخت خواب استفاده کرد. همچنین نرم و سبک بودن پتو نیز از دیگر نکات مهم هنگام خرید پتو است.

.

5 – طرح و رنگ

طرح و رنگ پتوی نوزاد بسیار مهم می باشد. استفاده از رنگ های ملایم سبب می شود تا کودک از نظر روانی به آرامش برسد بهتر است از خرید پتو هایی که طرح های خشن و یا رنگ های تیره دارند اجتناب شود زیرا باعث آشفتگی ذهن کودک قبل از خواب خواهد شد.

.

6 – قیمت پتوی نوزادی

قیمت پتو کودک بسته به اندازه، مواد، نوع مارک و حتی طرح و مدل متفاوت است و با توجه به اهمیت آن در کیفیت خواب کودک و حتی سلامتی آن ، سعی کنید مدل های خیلی ارزان خریداری نکنید. برخی از خانواده ها حتی با توجه به اینکه حدود یک سال از این پتوها استفاده می کنند، حتی پتویی را می خرند که دفعه دیگر قابل استفاده باشد. یعنی با پرداخت بیشتر در ابتدا از هزینه های اضافی در آینده جلوگیری می کنند.

.

انواع پتوهای نوزاد کدامند؟

امروزه در بازار، پتوهای نوزاد با جنس های مختلف وجود دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره شده است

.

پتوهای سلولی پنبه ای

این نوع پتوی کودک، قدیمی و از صددرصد پنبه (نخ) تولید شده است. به دلیل اینکه این پتو حاوی سوراخ (یا سلول) است و جریان هوا در لایه های پتو به خوبی جریان دارد، به پتوهای سلولی معروف شده اند.

پتوهای سلولی، از نظر تنظیم دما، تنفسی بودن، شستشوی آسان و چند لایه ای کردن آسان آنها (استفاده از چند پتو همزمان)، ایده آل هستند. حفره های کوچک در این پتوها باعث می شود تا بدن نوزاد بیش از حد گرم نشود و دمای اضافی از قسمت حفره ها خارج شود. از طرفی بیشتر مواقع پتو احتمال دارد که روی صورت نوزاد را بپوشاند، وقتی جنس آن، تنفسی باشد، هوا به راحتی جریان دارد و می تواند از خطر خفگی یا مرگ ناگهانی نوزاد بکاهد.

درضمن شستن پتوهای سلولی بسیار راحت است. می توانید آنها را در ماشین لباسشویی، بدون دردسر شسته و سپس خشک کنید. این نوع پتو را می توانید با توجه به دمای اتاق در چند لایه استفاده کنید. قانون کلی استفاده از چند لایه پتو به صورت زیر است:

  • دمای ۲۴ درجه سانتیگراد اتاق- یک ملافه
  • دمای ۲۱ درجه سانتیگراد اتاق- یک ملافه و یک لایه پتو
  • دمای ۱۸ درجه سانتیگراد اتاق- یک ملافه و دو لایه پتو
  • دمای ۱۵ درجه سانتیگراد اتاق- یک ملافه و سه لایه پتو

پتوهای سلولی آکریلیکی

این پتوها هم ویژگی هایی شبیه پتوهای پنبه ای (نخی) دارند. اما به جای الیاف طبیعی از الیاف مصنوعی و از نفت تولید شده اند. آکریلیک بسیار بادوام و ارزان است و هرگز چروک نمی شود. اما به دلیل ماهیت مصنوعی بودن آن که می توان گفت در اصل پلاستیکی است، موجب حساسیت های پوستی یا آلرژی های مختلف در نوزادان می شود. همچنین این پتو تنفسی نیست و شستشوی آن پرزحمت است.

.

پتوی از جنس بامبو

بامبو یکی از بهترین مواد دوستدار محیط زیست است. سرعت رشد این گیاه بسیار بالاست و هنگام تولید پارچه از آن، پارچه ای نرم و سبک به دست می آید. الیاف بامبو تنفسی، ضدباکتری و ضدآلرژی است و می تواند بهترین گزینه برای تولید پتوی کودک باشد.

پتوهای از جنس بامبو، بسیار تنفسی هستند و در عین حال می توانند کودک تان را به خوبی گرم نگهدارند. گاهی اوقات هنگام تولید این نوع پتو، به بامبو، الیاف دیگری مانند ابریشم اضافه کرده و آن را بیش از پیش نرم و لطیف می کنند. تنها مشکل این نوع پتو این است که هنگام خیس شدن، دیرتر از جنس های دیگر خشک می شود.

.

پتوهای نوزادی پشمی

پتوهای پشمی بسیار کارآمد هستند. این نوع پتوها گرما را به خوبی در خود نگه می دارند و مناسب ترین گزینه در هوای سرد برای کودکان هستند. از طرفی به دلیل اینکه پتوهای پشمی ساختار ارگانیک پیچیده ای دارند، می توانند رطوبت محیط را به خود جذب کنند. بنابراین وقتی نوزاد در رختخواب احساس گرما و عرق کرد، رطوبت روی بدن او ناشی از تعریق، جذب الیاف پشمی پتو شده و سپس این رطوبت به شکل بخار در هوای اطراف منتشر می شود. بدین ترتیب تا حدی اثر خنک کنندگی روی بدن نوزاد می گذارد.

پشم در برابر آتش مقاوم است و اگر هم به دلیلی آتش بگیرد، مواد سمی مانند الیاف مصنوعی از خود منتشر نمی کند. همچنین پتوهای پشمی بسیار مقاوم و بادوام هستند. اما این پتو فقط مناسب هوای سرد است و در فصول گرم سال موجب گرمای بیش از حد نوزاد می شود

.

پتوی از جنس فلانل

پتوی تولید شده از فلانل یکی از گزینه های خوب برای ماه های سرد سال است. فلانل، ترکیبی از پنبه و پشم است. گرمای بدن نوزاد در هوای سرد زیر این پتو به خوبی گرم می ماند. اما مراقب باشید از آن در فصل های گرم استفاده نکنید، زیرا نوزاد به عرق کردن می افتد و احساس ناراحتی خواهد داشت. یکی از ویژگی های خوب این پتو، نگهداری و شستشوی راحت آن است.

.

پتوهای مینکی

اگر به دنبال پتوی نرم و بسیار راحت و انتخاب خوبی برای کودک تان هستید، مینکی پیشنهاد می شود. این پارچه که نوعی بافت پلی استری بسیار نرم و دارای کرک های بلند یا کوتاه است، پوست بدن کودکان را آزار نمی دهد.

این جنس از پتو علاوه بر نرم بودن، دوام بسیار بالایی هم دارد. البته این پتو هم مانند پشمی و فلانل، بسیار گرم است و مناسب فصل تابستان نیست. در ضمن این جنس از پتو، تنفسی نیست و جریان هوا در آن عبور نمی کند، بنابراین باید مراقب باشید که روی صورت کودک تان را نپوشاند.

.

پتوهای میکروفایبری

میکروفایبر، نوعی پارچه مصنوعی و تولید شده از پلی استر و نخ های بسیار ظریف پلی پروپلین است. این پتوها هم مانند پتوهای مینکی بسیار نرم و البته بادوام هستند و به راحتی دچار لکه نمی شوند. همچنین آنها آب را به خوبی جذب می کنند و شستن شان خیلی راحت است.

از آنجایی که از پارچه های مایکروفایبر برای تمیز کردن سطوح مختلف هم استفاده می شود، موقع شستشو به مواد شوینده که معمولا موجب حساسیت پوست کودکان می شوند، نیازی ندارد. البته بسیار قابل اشتعال است و از این نظر ممکن است چندان انتخاب خوبی برای کودکان نباشد.

.
منابع :
.https://www.totikala.ir

پتو کودک و نوزاد