نقاشی کودکت را رمز گشایی کن

بیاموزید چگونه نقاشی های کودک خود را رمزگشایی کنید و کودک و شخصیت درونی او را بهتر بشناسید. نقاشی های کودکان می تواند چیزهای زیادی در مورد ترس ، شادی ، رویاها ، امیدها و کابوس های آنها به شما بگوید ، اما همچنین به شما یک دیدگاه ارزشمند از شخصیت آنها می دهد.

بچه ها از همان لحظه بزرگ شدن که می توانند مداد رنگی یا مداد را نگه دارند و آن را روی کاغذ بگذارند ، روند نقاشی خود را شروع می کنند. برای بچه های کوچک نقاشی یک فعالیت طبیعی را نشان می دهد ، معمولاً با لذت زیادی همراه است. آنها برای بیان احساسات می کشند ، زیرا آنها نمی دانند چگونه احساسات مختلف را از طریق کلمات بیان کنند. آنها ترس ها ، شادی ها ، رویاها ، امیدها و کابوس های خود را از طریق نقاشی بیان می کنند .

نقاشی راهی برای برقراری ارتباط است و آثار هنری کودکان نمایانگر نمایشی از شخصیت آنها است. نقاشی های کودکان بی نظیر است و می تواند اطلاعات دقیقی در مورد هنرمندان جوان به ما ارائه دهد.
هر پدر و مادری امیدوار است که در نقاشی های فرزند خود معنایی پیدا کند. بعضی اوقات نقاشی ها فقط نقاشی هستند و چیزی بیش از یک بازی سرگرم کننده که خود را در صفحه نشان می دهد ، نیست. اما گاهی اوقات ، تفسیر نقاشی های کودکان به این معنی است که شما یک لایه عمیق تر از آنچه که آنها فکر می کنند و احساس می کنند کشف می کنید.

بنابراین ، زیاد یک نقاشی را نخوانید ، اما در عوض به کودک اجازه دهید تا به شما بگوید نقاشی برای او چه معنی دارد. پرسیدن سوالاتی ، مانند کارهایی که افراد در نقاشی انجام می دهند ، می تواند مواردی را از فرزندتان آشکار کند که شاید هرگز خودتان آن را نبینید.

.

مراحل طراحی

در نقاشی های کودکان سه مرحله وجود دارد: مراحل خط خطی ، پیش شماتیک و شماتیک.

.

خط زدن (2-4 سال)

در این مرحله ، واقع گرایی در تصاویر وجود ندارد و آنها عمدتاً فقط علامت های موجود در یک صفحه هستند. ممکن است به نظر برسد که آنجا چیزی وجود ندارد ، اما گاهی اوقات کودکان چیزی به نام “رئالیسم بخت” ایجاد می کنند. این بدان معناست که وقتی خط خطی انجام می شود ، ممکن است بتوانید اشکال خاصی را شبیه ماشین یا خانه ببینید.

.

پیش شماتیک (4-7 سال)

در این مرحله ، کودکان سعی می کنند چیزهایی را که با چشم می بینند خلق کنند. آنها ممکن است ساده ترین چیزها را بکشند ، مانند چهره ها ، شکل های چوبی ، ماشین ها ، کامیون ها ، درختان و خانه ها. معمولاً هیچ جزئیات واقع گرایانه ای در این نقاشی ها وجود ندارد. در پایان مرحله ، آنها چیزهای خاصی را اضافه می کنند که ایده های آنها را جدا می کند ، مانند گل در جلوی خانه یا لباس روی شکل های چوب.

.

شماتیک (7+ سال)

در این مرحله شواهدی از طرح واره وجود دارد. به عنوان مثال ، یک نقاشی از اقیانوس ممکن است شامل قلاب های دریایی ، ستاره دریایی ، یک توپ ساحلی ، افرادی که لباس شنا می پوشند ، و غیره باشد. ممکن است کلمات و نمادها برای ارائه پیام های بیشتر در مورد توضیحات نقاشی اضافه شوند. نقاشی های انسان جزئیات بیشتری خواهد داشت حتی کشیدن کک و مک. عمق و واقع بینی بیشتری وجود دارد و استفاده از دیدگاه های جدید امکان پذیر است.

.

تنظیمات جنسیتی و رنگی

جای تعجب نیست که ، تفاوت هایی بین نحوه و نقاشی دختران و پسران وجود دارد. دختران معمولاً اشکال گرد ، از جمله گل ، قلب ، در حالی که زاویه ، جعبه و خطوط صاف تر از ویژگی های نقاشی های پسران است ، همراه با اتومبیل ، اتوبوس و غیره. به طور کلی ، این تمایل در کودکان وجود دارد که ترجیح می دهند جنسیت خود را ترسیم کنند.

علاوه بر این ، برخی از محققان گزارش کرده اند که دختران بیشتر از پسران از رنگ های بیشتری استفاده می کنند ، ترجیح به رنگ های گرمتر (به عنوان مثال صورتی) و پسران ترجیح می دهند از رنگ های سردتر (به عنوان مثال آبی).

.

انتخاب رنگ ظاهرا می تواند قابل توجه باشد:

◉ رنگ مشکی و بنفش نشانگر تسلط است و کودکی که نسبتاً خواستار آن است می تواند مورد علاقه او باشد.

◉  رنگ آبی در بین کودکانی که ذاتی دلسوز دارند و از همراهی لذت می برند محبوب است.

◉ قرمز رنگ هیجان است ، ممکن است به خصوص توسط کودکانی استفاده شود که نمی خواهند چیزی را از دست بدهند و یکی از محبوب ترین رنگ ها برای استفاده کودکان است.

◉ صورتی نیاز به عشق و قدردانی را نشان می دهد و مورد پسند دختران است.

◉ سبز رنگ کسانی است که دوست دارند متفاوت باشند ، مانند فضا ، و هنرمند و باهوش هستند.

◉ رنگ زرد همچنین هوشی و طبیعتی آفتابی را نشان می دهد.

.

موقعیت طراحی در صفحه

وقتی نوبت به قرارگیری در صفحه می رسد ، ظاهراً سمت چپ صفحه به طور سنتی با گذشته و پرورش همراه است. همچنین با مادران ارتباط دارد.

طرف راست مربوط به علاقه به آینده و نیاز به برقراری ارتباط است. این طرف با پدران در ارتباط است.
کودکی که نقاشی از اندازه خوب را به طور برجسته در صفحه قرار دهد ، متعادل و ایمن در نظر گرفته می شود ، در حالی که در مقابل ، ارقام کوچکی که در لبه پایین کاغذ یا نزدیک آن کشیده می شوند ، یا در گوشه ای ، احساس عدم کفایت می کنند یا ناامنی دارند.

.

نقشه های آنها چه احساساتی را نشان می دهد؟

بسیاری از احساسات را می توان از نقاشی های کودک نشان داد ، اما چیزهایی را که ممکن است معنی کنند خیلی تحمل نکنید تا زمانی که فرزندتان وقت داشته باشد تا آنها را برای شما توضیح دهد. با این حال ، نکاتی وجود دارد که محققان دریافتند ممکن است آنچه کودک واقعاً احساس می کند را نشان دهد.
نقاشی های دقیق  ممکن است کودکی را نشان دهد که احساس می کند باید خیلی سخت تلاش کند.
سکته های جسورانه ، به ویژه اگر نزدیک به هم باشند ، می تواند نشانه استرس ، احساسات شدید ، عزم راسخ یا عصبانیت باشد ، در حالی که علائم نرم تر ماهیت لطیف تری دارند.

.

کیفیت خط نیز می تواند قابل توجه باشد

خطوط سبک ، متزلزل و شکسته

کودکی مردد و ناامن را نشان می دهد که به نظر می رسد در ادامه کار فکر می کند. در مقابل ، خط جسورانه ، مداوم و آزادانه بیانگر اعتماد به نفس و احساس امنیت است.
هنگام ترسیم ارقام ، اندازه نسبی ارقام ترسیم شده قابل توجه است ، با بزرگتر یا بزرگ تر ترسیم شدن شکل ها.

عدم وجود بازوها گاهی اوقات به عنوان نشانگر ترسو بودن ، نشانه ای از کودکان غیر پرخاشگر تفسیر می شود ، در حالی که بزرگ نمایی در اندازه دستها به عنوان نمادی از تمایلات پرخاشگرانه تلقی می شود ، در صورتی که شکل یک تصویر از خود باشد. به همین ترتیب ، پاهای ریز به عنوان نشانه ای از عدم امنیت – به معنای واقعی کلمه یک پایه ناپایدار است.

◉ کودک تکانشی: چهره های بزرگ ، بدون گردن و عدم تقارن اندام ها.

◉ کودک مضطرب: ابرها ، باران ، پرندگان پرنده ، بدون چشم به چهره ها

◉ کودک خجالتی: چهره های کوتاه ، فاقد بینی و دهان ، چهره های ریز و بازوها نزدیک به بدن

◉ کودک عصبانی: دستها و دندانهای بزرگ ، بازوهای بلند ، چشمان ضربدری

◉ کودک ناامن: چهره های هیولا ، سرهای ریز ، بدون دست و چهره های مورب

.

چگونه می توان نقاشی های کودکان خود را تشویق کرد

یادگیری تفسیر و رمزگشایی نقاشی های کودکان می تواند برای شما به عنوان والدین بسیار مفید باشد. با این حال ، سعی کنید این فعالیت خلاقانه را نیز تشویق کنید.

تجارب هنری به کودکان کمک می کند استقلال را در محدوده ای توسعه دهند و به آنها این فرصت را می دهد تا ایده های خود را روی کاغذ یا قالب های دیگر نشان دهند. از همه مهمتر ، بیان خلاقانه به کودکان اجازه می دهد تا جادوی تخیلات خود را ، یعنی همان چیزی که کودک است ، درگیر کنند.
در اینجا برخی از کارهایی است که می توانید برای ترغیب کودک خود به نقاشی بیشتر انجام دهید:

◉ هنر را به عنوان بخشی منظم از زمان بازی در آورید. به آنها ظروف مختلف نقاشی مانند مداد رنگی ، مداد ضخیم بدهید. کیسه های کاغذی را بردارید تا روی آن کشیده شود. اگر کاغذ را روی میز بچسبانید ، به کودکان کم سن کمک می کند تا در حین کشیدن حرکت نکنند.

◉ نیازی به دستورالعمل نیست. به کودک خود اجازه دهید آزمایش کند و خلاقیت خود را به روش خود کشف و بیان کند. این کودک مستقل نیاز به احساس اعتماد به نفس ، شایستگی و زیرکی دارد.

◉ به روند کار توجه کنید ، نه فقط به محصول. به جای اینکه فقط از موفقیت فرزندتان تعریف کنید ، در روند طراحی آنها شرکت کنید. به او کمک کنید تا چیزهای پیچیده تری را ترسیم کند یا رنگ های مناسب را برای خانه درختی با هم انتخاب کنید.

◉ از هنر برای کمک به کودک در ابراز احساساتش استفاده کنید. اگر کودک شما احساس عصبانیت می کند ، با کشیدن یک تصویر بسیار عصبانی به او کمک کنید تا چنین احساساتی را ابراز کند.

◉ هنر و نوشتن کودک خود را به نمایش بگذارید. به این ترتیب فرزند شما می داند که کارش با ارزش و مهم است.

.
منابع :
.https://www.banotv.com

نقاشی کودکت را رمز گشایی کن