کودک پرحرف (برخورد و شیوه رفتار صحیح)

برخی از کودکان تمایل دارند که مدام از والدینشان سوال بپرسند و در مورد چیزهای مختلف با آن ها حرف بزنند و هر آن چه که در فکر و خیالشان می گذرد برای دیگران بازگو نمایند. دلایل و عوامل مختلفی باعث زیاد حرف زدن کودکان می شود که این امر گاهی موجب اضطراب والدین شده و حتی برخی اوقات واکنش منفی آن ها را به دنبال دارد. در همین زمینه قصد داریم در این مطلب به جهت آگاهی شما عزیزان در رابطه با دلایل پرحرفی کودکان و نحوه برخورد و مقابله با آن به بررسی بپردازیم.

.

علل پرحرفی کودکان

از جمله مسائلی که امکان دارد برای والدین خسته کننده و نگران کننده باشد پرحرفی کودکان است که برخی تصور می کنند این رفتار در واقع یکی از ویژگی های شخصیتی کودک به شمار می آید و امکان دارد تا بزرگسالی نیز ادامه داشته باشد ولی باید این نکته را در نظر داشت که کودکان از این راه در واقع می آموزند و بدین گونه اطلاعات مختلف را جذب کرده و تحلیل و بررسی می کنند.

زیاد حرف زدن کودک در واقع در زمان رشد او امری کاملا طبیعی می باشد ولی در اغلب اوقات به دلیل حس کنجکاوی و زیرک بودنش و همچنین ابتلا به مشکل بیش فعالی می باشد. پرحرف بودن بچه ها همواره غیرعادی و مشکل نیست بلکه می توان با استفاده از راه حل های مناسب از این نوع توانایی آن ها در مسیر پیشرفت استعدادهایشان بهره گرفت.

عوامل گوناگونی در بروز پرحرفی کودک نقش دارند که در این میان ویژگی های ذاتی و فطری کودک و از همه بیشتر نوع شیوه تربیتی والدین تاثیر بسزایی در شکل گیری این رفتار دارد. شاید به نظر برسد اغلب والدین نسبت به این موضوع نگران هستند ولی باید گفت زبان در واقع از جمله عوامل رشد شناختی کودکان به حساب می آید بنابراین می توان از وجود این نوع رفتار در کودکان به عنوان عاملی موثر در جهت رشد مهارت های ارتباطی آن ها استفاده نمود.

.

ویژگی های مثبت کودکان پرحرف

کودکانی که زیاد حرف می زنند در آینده موفق تر خواهند بود و کارکرد بهتری در زمان تحصیل خود نسبت به بقیه دارند. در ادامه یک سری خصوصیات مهم کودکان پرحرف را معرفی خواهیم کرد.

◉ درک و فهم بیشتر و سریعتری نسبت به مفاهیم و موضوعات مختلف دارند.

◉ در جامعه همکاری و مهارت های بیشتر و بالاتری دارند.

◉ دارای مهارت های گفتاری بهتری می باشند.

◉ زندگی جالب و هیجان انگیزی داشته و در آینده والدین خوبی خواهند بود.

◉ همواره ایده های مختلفی داشته و حرفی برای گفتن دارند و از انرژی بالایی برخوردار می باشند.

◉ از مهمترین خصوصیات بارز این کودکان این است که می توانند به راحتی احساسات خود را بروز دهند و در رابطه با مسائل مختلف نظر بدهند که در آینده برای آن ها بسیار سودمند خواهد بود.

◉ چنین کودکانی در زمان بزرگسالی اعتماد به نفس بالایی در زمان معاشرت و صحبت با دیگران داشته و قادر به نظردهی در حضور جمع خواهند بود.

.

علل پرحرف بودن بچه ها

به طور کلی دلایل زیاد حرف زدن کودکان به دو دسته قست بندی می شود که می توان به علل رفتاری و بیولوژیکی اشاره کرد. زمانی که کودک شما بیش از اندازه حرف می زند چرا که آموخته است از این راه توجه دیگران را جلب کند و قطعا اختلالات رفتاری داشته که می توانید با انجام اعمال و ترفندهایی این مشکل را برطرف نمایید. در ادامه به معرفی یک سری دلایل مهم زیاد صحبت کردن کودکان پرداخته ایم.

.

داشتن حس کنجکاوی و تجسس :

روانشناسان وجود حس کنجکاوی و میل به دانستن چیزهای مختلف را از جمله علل اصلی پرحرفی بچه ها می دانند. برخی اوقات حس کنجکاوی کودکانه از طرف والدین مورد توجه قرار نمی گیرد. در واقع زمانی که کودک سوالات مختلف می پرسد نیاز است که والدین با صبر و حوصله بیشتری به آن ها جواب دهند.

.

بیش فعال بودن :

برخی از علل پر حرف بودن بچه ها بخاطر وجود مشکلات روحی و روانی آن ها می باشد. اکثر مواقع زیاد حرف زدن کودکان به دلیل وجود استرس و هیجان می باشد. مشکل بیش فعالی در بچه ها در بعضی مواقع باعث زیاد حرف زدن کودکان می شود. حرف زدن بیش از اندازه، قطع کردن صحبت و پریدن وسط حرف دیگران از جمله نشانه های بیش فعالی به شمار می آید و این نوع پرحرفی با بهبود یافتن بیش فعالی به طور خود به خود و با گذشت زمان برطرف می گردد.

.

صحبت کردن با خود :

به طور معمول کودکان در رده سنی پایین به صورت بلند بلند فکر می کنند و هر آن چه که در ذهنشان می گذرد را می گویند. این نوع رفتار در واقع قسمتی از روند رشد آن ها به شمار می آید. صحبت کردن کودک با خودش در حل کردن مشکلات و کنترل کردن نفس او کمک کننده خواهد بود.

.

جلب توجه کردن :

یکی از مهمترین دلایل زیاد حرف زدن کودکان احتیاج داشتن به جلب توجه از سوی دیگران است. شاید اغلب به این موضوع پی برده باشید که وقتی مادران زمان زیادی را مشغول صحبت با تلفن هستند و یا در جمعی در حال حرف زدن می باشند و نسبت به فرزند خود غفلت می کنند، کودکان با سوالات متعدد و پی در پی و یا با حرف زدن قصد جلب توجه از سوی مادران خود را دارند. طبق گفته روانشناسان ریشه اصلی چنین رفتار کودکانه ای را جلب توجه والدین تلقی می کنند.

.

وجود ترس :

برخی اوقات وجود ترس در کودکان موجب زیاد حرف زدن کودکان می گردد. این مشکل بخصوص در رده های سنی پایین و برای کودکانی که شب ها از تنهایی خوابیدن می ترسند بیشتر به وجود می آید. در چنین اوقاتی کودکان از والدین خود درخواست دارند که شب را در کنار آن ها بمانند و با آن ها حرف بزنند.

.

الگوبرداری از والدین :

زیاد حرف زدن کودکان در بعضی اوقات به دلیل اثر پذیری از والدین می باشد. آن ها والدین خود را به عنوان الگوی خود پذیرفته و زیاد حرف می زنند. موثرترین روش جلوگیری از پرحرفی بچه ها در این مورد تغییر و تصحیح رفتار والدین می باشد که باعث عوض شدن رفتار کودک می گردد.

.

بروز حسادت :

متولد شدن فرزند جدید در خانواده سبب بروز حسادت بعضی از کودکان بالای سه سال می گردد که می تواند دلیلی برای زیاد حرف زدن کودک و جلب نظر والدین به حساب آید.

.

میزان هوشیاری :

طبق نظر روانشناسان رشد و تقویت قدرت حرف زدن در رده سنی پایین بر خصوصیات و مهارت های رفتاری یا قدرت کلامی و شنیداری و همچنین میزان حس کنجکاوی اثر می گذارد. بهتر است که والدین در زمان صحبت کردن کودک دست بزنند و یا به روش های دیگری احساس شادی خود را در رابطه با استعداد او بیان کنند. در واقع کودک هر چقدر سریعتر حرف زدن را آغاز نماید استعدادها و مهارت های شناختی و ارتباطی او زودتر تکامل پیدا خواهد کرد.

.

روش های کاربردی مقابله با پرحرفی بچه ها

در ادامه یک سری اقدامات مناسب در رابطه با پرحرفی کودکان را برای یادگیری شما عزیزان شرح داده ایم.

انجام برنامه ریزی :

برای این کار می توانید در طی روز وقت های ثابتی را تعیین نمایید تا در این مواقع به صحبت های فرزند خود گوش بسپارید. هنگام گوش فرا دادن به او کار دیگری را انجام ندهید. سعی کنید ارتباط چشمی نیز داشته باشید چرا که این کار باعث می شود او بفهمد که کاملا درک شده و مورد توجه قرار می گیرد. در برابر صحبت های او واکنش نشان دهید تا بدین وسیله او بفهمد که شما کاملا به حرف هایش گوش می دهید. پس از گذشت مدت زمانی خواهید دید که پر حرفی کودک کاهش یافته و حالت منظمی به خود گرفته است.

.

آموزش دادن کودک :

شما می توانید با بیان کردن مضرات و آسیب های پرحرفی از کودک خود درخواست کنید که نسبت به حرف هایش مراقب باشد. به طور مثال به او بگویید که هر زمان حس کردی زیادی صحبت کرده ای زبانت را حدود ۳۰ ثانیه بر روی دندان های پایین فشار بده.

.

انجام ندادن برخی کارها :

برای جلوگیری از پرحرفی کودک باید از انجام کارهایی همچون تنبیه بدنی، سرزنش و توبیخ خودداری کنید. تشدید رفتارهای مثبت همچون در زمان مناسب حرف زدن، رعایت کردن نوبت در زمان حرف زدن و درست صحبت کردن از شیوه های اصلاحی پرحرفی به شمار می آید.

.

سرگرم نمودن کودک :

سعی کنید کودک خود را به کارهای خلاقانه تشویق نمایید و او را در کلاس های ورزشی و فعالیت های فکری همچون شطرنج نام نویسی نمایید. حضور در چنین کلاس هایی موجب تقویت مهارت هایی همچون تمرکز، خلاقیت، وقت شناسی، دقت و … شده و از این طریق میزان پرحرفی کودک کاهش می یابد.

.

مشورت با مشاور :

صحبت کردن با فردی که در رابطه با مسائل کودکان اطلاعات جامع دارد و عمل کردن به راه حل های پیشنهادی او در رفع مشکل زیاد حرف زدن کودکان بسیار موثر خواهد بود. اغلب والدین به خاطر خستگی و یا اطمینان داشتن بیش از اندازه به شیوه تربیتی خود از پذیرفتن مشاوه های لازم اجتناب می کنند.

.
منابع :
.https://namnak.com

کودک پرحرف (برخورد و شیوه رفتار صحیح)