قرمزی چشم در کودکان و علائم آن

چشم صورتی که با نام علمی ورم ملتحمه نیز شناخته می شود، علل و عوامل مختلفی دارد. این التهاب بین کودکان بسیار شایع است و ویژگی مشخص آن، صورتی یا قرمز رنگ شدن چشم ها است. قرمزی چشم نوزادان و کودکان، می تواند برای والدین نگران کننده باشد. اگر فرزند شما هم به این وضعیت مبتلا شده است، این مقاله را از دست ندهید. در این مطلب با علائم قرمزی چشم نوزادان، علل و راه حل های آن آشنا می شوید.

.

علائم قرمزی چشم غیرعفونی کودکان و نوزادان

 • قرمز یا صورتی رنگ شدن سفیدی چشم بدون عفونت
 • چشمی که تحریک شده به نظر می رسد
 • افزایش آبریزش از چشم ها
 • پف کردگی و ورم پلک چشم
 • قرمز شدن چشم ها بدون عفونت و ترشحات زرد رنگ
 • قرمزی که ناشی از آسیب دیدگی نباشد

.

علل ورم ملتحمه در کودکان

منظور از ورم ملتحمه، کنژکتیویت یا چشم صورتی است که موجب قرمزی یا صورتی شدن چشم ها می شود. ملتحمه، غشای شفافی ست که درون پلک ها و سفیدی چشم ها را می پوشاند. وقتی عروق خونی ملتهب می شوند، مشهودتر شده و موجب قرمز شدن چشم ها می شود. ورم ملتحمه علل مختلفی دارد و می تواند توسط ویروس، باکتری، آلرژن ها و یا دیگر عوامل محرک ایجاد شود. برخی از علل ایجاد کننده ی ورم ملتحمه یا چشم صورتی در کودکان عبارتنداز:

◉ ورم ملتحمه ویروسی: ویروس ها شایع‌ ترین عامل ایجاد کننده ی التهاب ملتحمه می باشند. این وضعیت گاهی اوقات نشاندهنده ی سرماخوردگی است که موجب قرمزی و آبکی شدن چشم ها می شود.

◉ ورم ملتحمه باکتریایی: قرمزی چشم ناشی از باکتری ها، معمولا با چرک و عفونت همراه است. این نوع ورم ملتحمه بیشتر در نوزادان دیده می شود و باعث ورم پلک ها و چسبیدن آنها به یکدیگر می شود.

◉ ورم ملتحمه ناشی از آلرژی: اکثر کودکان مبتلا به آلرژی چشم، به تب یونجه مبتلا هستند. علائم این وضعیت شامل عطسه و ترشحات شفاف بینی است. این نوع قرمزی معمولا خارش زیادی هم ایجاد می کند.

◉ ورم ملتحمه ناشی از مواد محرک: التهاب ملتحمه می تواند ناشی از مواد شیمیایی موجود در ضد آفتاب ها، صابون ها، کلر موجود در آب استخر و دود باشد . این مواد محرک می توانند از طریق تماس انگشتان آلوده با چشم ها نیز منتقل شوند.

◉ ورم ملتحمه ناشی از لنزهای تماسی: این قرمزی در اثر استفاده نادرست از محلول ضد عفونی کننده یا لنزهایی که یک شب در آن نگهداری می شوند، ایجاد می شود.

◉ ورم ملتحمه ناشی از سوء استفاده از قطره های چشمی: این وضعیت معمولاً در نوجوانانی که برای از بین بردن قرمزی خفیف، هر روز از قطره های چشمی استفاده می کنند دیده می شود. پس از یک دوره مصرف قطره ها، رگ های خونی بزرگتر از قبل می شوند و احتمال قرمزی چشم وجود دارد.

◉ ورم ملتحمه ناشی از ذرات خارجی. اگر فقط یک طرف چشم دچار قرمزی شده باشد، احتمال ورود ذرات خارجی وجود دارد.

.

در مواقع زیر لازم است به پزشک مراجعه کنید

◉ قرمز و متورم شدن پلک چشم

◉ آبریزش مداوم چشم ها و پلک زدن دائم

◉ تار شدن بینایی

◉ ایجاد درد و ناراحتی چشم

◉ حساسیت زیاد به نور

◉ تب در کودک کمتر از 12 هفته(توجه داشته باشید که از دارو دادن خودسرانه به کودک بپرهیزید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید)

◉ بیمار و بیحال به نظر رسیدن کودک

◉ اگر فکر می کنید فرزندتان باید سریعا توسط پزشک دیده شود یا یک مشکل جدی دارد

.

در مواقع زیر، ظرف 24 ساعت با پزشک تماس بگیرید:

 • قرمز شدن یکی از چشم ها بطوریکه بیش از 24 ساعت طول بکشد
 • تبی که بیش از 3 روز طول کشیده است
 • تبی که بعد از 24 ساعت، مجددا بروز پیدا می کند
 • اگر فکر می کنید کودک شما یک مشکل غیر اورژانسی دارد که باید توسط پزشک دیده شود

.

در مواقع زیر، به مطب پزشک مراجعه کنید:

 • اگر سن نوزاد کمتر از 1 ماه است
 • اگر قرمزی چشم بیش از 7 روز طول کشیده است
 • اگر سوالاتی دارید که باید از پزشک بپرسید

.
منابع :
.https://bestkid.ir

قرمزی چشم در کودکان و علائم آن