بایدها و نبایدهای ورزش کودکان

امروزه شما می‌توانید کودک نو پای خود را در رشته‌های مختلف ورزشی ثبت‌نام کنید. رشته‌هایی چون فوتبال، شنا، ژیمناستیک، کاراته و یا حتی راگبی، بله، کلاس راگبی حتی برای کودکان ۴ ساله نیز وجود دارد. اما آیا شما باید کودک خود را در چنین شرایطی قرار دهید؟

همان‌طور که مربیان معتقدند؛ آنچه مهم است این است که کودک یاد بگیرد چگونه “هوشمندانه” بازی کند تا در سن ۱۰ سالگی مجبور نباشد روی صندلی ارتوپدیست بنشینند.

.

از مسابقات پرهیز کنید

اکثر تیم­های ورزش کودکان نوپا تنها کلاس­هایی کودکانه با لباس فرم یکسان هستند و این خوب است. در واقع تا قبل از سن ۷ یا ۸ سالگی شرکت در مسابقات می‌تواند برای کودکان بسیار استرس ساز باشد و آن‌ها را برای همیشه از ورزش زده کند.

تمرکز در این سن به‌طور ساده باید تنها روی تفریح باشد، بدون وجود هیچ برنده و یا بازنده و یا حتی راه درست و غلط.

.

تک‌بعدی نباشید

اگر شما فرزند خود را برای تبدیل‌شدن به یک ورزشکار مشهور مانند: ونوس ویلیامز، کیم سیلیج استرز و… پرورش می‌دهید، درواقع او را ریسک بزرگی قرار می‌دهید. به گزارش نبض ما، دکتر استابز معتقد است: “فعالیت‌های تخصصی در سنین بسیار کم، با امید آنکه کودک شما را به یک ستاره ورزشی تبدیل کند، همان چیزی است که ممکن است به آسیب‌های ناشی از فعالیت‌های بیش از حد کمک می‌کند.”

اجازه دهید کودک شما طیف متنوعی از ورزش کودکان را امتحان کند تا بتواند از بدنش در جهات گوناگون استفاده نماید. پس اگر شما کودکتان را تابستان در کلاس شنای کودکان ثبت‌نام کردید، او را در زمستان به کلاس ژیمناستیک و یا فوتبال بفرستید.

.

زمانی برای استراحت در نظر بگیرید

در حالیکه تنوع مهم است، لازم نیست همیشه کودک شما در یک‌رشته‌ ورزشی ثبت‌نام باشد. به گزارش نبض ما، دکتر استابز می‌گوید: “کودکان کم سن و سال نیاز دارند تا بدن خود را استراحت دهند، پس به یاد داشته باشید که به آن‌ها یک یا دو ما در سال استراحت دهید.”

اگر عاشق ساختاری هستید که کلاس‌های آموزشی برای ورزش کودکان تان فراهم می‌کند می‌توانید در عوض کلاس هنر و یا موسیقی را برای یک ماه امتحان کنید.

.

فشار را احساس نکنید

ممکن است شما فکر کنید، کودکان دیگر که در کلاس­های کاراته و یا برنامه­ های منظم رشته فوتبال شرکت دارند برای کودک شما که از حضور در کلاس خجالت می‌کشد یک مزیت محسوب می‌شود، اما این‌چنین نیست.

به گفته بوروک دلیچ نویسنده کتاب “نقش حیاتی مادران در ورزش جوانان”، کودکانی که در سنین قبل از مدرسه ورزش می‌کنند و در کلاس‌های تمرین شرکت دارند، آن‌چنان تمایلی به شرکت در فعالیت‌های ورزشی دبیرستان ندارند نسبت به کودکانی که در این کلاس‌ها شرکت نداشته‌اند.

در حقیقت بازی آزادانه (در زمین‌بازی، در حیاط پشت خانه و یا حتی در زیرزمین با یک توپ) ممکن است فواید بیشتری داشته باشد.”

اگر شما و کودک تان از بیس بال لذت می‌برید، به دنبال آن بروید، درغیر اینصورت موضوع را اجباری نکنید.

.
منابع :
.http://sepidpoosh.ir

بایدها و نبایدهای ورزش کودکان