فرزندتان برای شما خاص است و تقریباً این حکم برای هر والدینی صادق است. شما می خواهید او بهترین چیزها را بدست آورد و همه موارد مربوط به محیط زندگی، لباس، خواب، تغذیه و خیلی چیزهای دیگر او برایتان حائز اهمیت است. مادران همواره می خواهند فرزندانشان سالم، شاد و قوی باشند و متاثر از انگیزه ای که برای پرورش چنین کودکی دارند، بعضاً آنها را مجبور به خوردن انواع غذاهای مختلف می کنند. در این مطلب شما را قانع می کنیم که هرگز به کودک به زور غذا ندهید.

اما حقیقت این است که این کار باعث می شود آنها ناراحت و عصبی شوند. لذت بردن از خوردن غذا نقش مهمی در اشتها دارد و به این ترتیب اگر ما کودک را مجبور به خوردن کنیم آنها شاد نبوده و لذتی از خوردن آن نمی برند. پس بهتر است با آنها بازی کنید و آنها را راحت بگذارید تا به آرامی غذا بخورند. این یک راه عالی و آسان برای داشتن کودکی سالم و شاد است. راهنمای ماه به ماه تغذیه نوزاد در این زمینه به شما کمک خواهد کرد.

همیشه به یاد داشته باشید که اگر به کودک خود هر روز یک غذای مشابه و تکراری بدهید، از آن خسته می شود. بنابراین اطمینان حاصل کنید که انتخاب و تنوع های زیادی از غذاها برای کودک داشته باشید، مخصوصاً آنهایی را که بیشتر دوست دارد. برای مثال، بعضی از سبزیجات سبز را به سوپ اضافه کنید و یا حریر بادام به او بدهید. پوره ماش هم انتخاب مناسبی برای بچه های کوچک هست.

شما می توانید ابتکار به خرج داده و بعضی از غذاها را برای او تزیین کرده و یا به شکل خاصی درست کنید. سعی کنید اشکال و اندازه های متفاوتی از گل، ستاره و اشکال زینتی دیگر را با مواد غذایی درست کنید، زیرا این یکی از ترفندهای ایجاد علاقه به غذا در کودک بوده و بهترین راه برای دادن هر روزه غذاهای پر کالری به کودک است.

علاوه بر این، به کودک خود هر روز به میزان کافی مایعات بدهید که بدنش همواره هیدراته بوده و از نظر منابع آبی غنی باشد. مهمترین نکته جهت یادآوری نیز این است که هرگز غذای شب گذشته و یا طولانی مدت مانده را به کودک ندهید، مگر اینکه فریز شده باشد. تا حد امکان غذاهای تازه برایشان تهیه کنید و در غیر این صورت اگر شاغل هستید و یا به هر دلیلی امکان طبخ هر روزه غذا برایتان وجود ندارد، حتماً باقی غذا را فریز کنید.

هرگز عجله نکنید تا فرزندتان زودتر غذایش را بخورد، به آنها اجازه دهید که به آرامی از خوردن غذا لذت ببرند. فرزند دلبند شما همیشه خواهان عشق و توجه مثبت شماست، بنابراین مقداری از وقت عزیزتان را به بازی با آنها، خوابیدن در کنار آنها و مصاحبت با آنها اختصاص دهید. کودک بهترین هدیه به ما از جانب خداست، پس باید بهترین هایمان را نثارشان کنیم.