بازی شاه، دزد، وزیر

بازی شاه، دزد، وزیر، اسم های دیگری هم دارد مانند شاه وزیر، که در میان بزرگترها و کودکان بسیار رایج بوده است. این بازی از سه کاراکتر شاه، دزد، وزیر تشکیل شده و اسم بازی هم از کاراکترها گرفته شده است و اینها نیز مهمترین نقش های بازی هستند. جلاد نیز در بازی نقش مهمی ایفا می کند ولی در نام بازی اسمی از جلاد قید نشده است.

.

وسایل مورد نیاز برای بازی شاه، دزد، وزیر

برای انجام این بازی نیازی به امکانات و تجهیزات خاصی نیست فقط چهار نفر شرکت کننده، چند تا کاغذ و خودکار کافیست.

.

نحوه بازی شاه، دزد، وزیر

هر یک از بازیکنان کاغذی را انتخاب کرده و بدون اینکه افراد دیگر متوجه شوند باید اسم نقش خود را در کاغذ بنویسند. شاه به آنها میگوید وزیر من چه کسی است؟ و بعد از این سخن شاه، وزیر با نشان دادن کاغذ خود را به شاه معرفی می کند و بعد از اینکه وزیر مشخص شد شاه به وزیر دستور می دهد تا وی دزد را تشخیص دهد و وزیر نیز وظیفه دارد تا دزد را پیدا کند.

وزیر بعد از فرمان شاه باید یک نفر را به عنوان دزد به شاه معرفی کند و اگر فردی را که وزیر به عنوان دزد معرفی می کند درست باشد شاه به جلاد دستور می دهد تا دزد را مورد شکنجه قرار دهد و اما اگر حدس وزیر در معرفی دزد غلط باشد جلاد خود را به شاه شناسانده و به وزیر می گوید که چرا به جلاد اهانت کرده است؟

و بعد شاهد دستور می دهد که جلاد وزیر را مورد شکنجه قرار دهد. شکنجه های این بازی اغلب کودکانه و شاید اندکی هم درد آور باشد اما اکثرا جنبه ی فان و سرگرمی دارد. شکنجه های این بازی شامل سر کشیدن بطری آب، ضربه به توپ، چرخیدن روی دو پا ،سبیل آتشین، کولی دادن و دنبال کردن افراد با چشمان بسته و …است.

در این بازی کسی که شکنجه می شود یا دزد است یا وزیر که با مجازات آنها یک راند بازی تمام می شود. بعد از مجازات، هر شخصی باید کاغذ خود را تا کرده و در وسط بگذارد و بعد کاغذ ها را ترکیب کرده و دوباره یک دور جدید با عوض کردن نقش ها آغاز شود.

مدت زمان دور های این بازی کم است و در مدت نیم ساعت 6 الی ٧ دور میتوان بازی کرد. این بازی یک بازی شاد و مفرح و جذاب است ولی جذابیت و نشاط آن هم وابسته به افرادی است که در آن بازی می کنند و همه ی افراد نیز باید قوانین آن را رعایت کنند.

بعنوان مثال بعضی از اشخاص برای اینکه شکنجه نشوند سوگند می خورند و این زمانی است که هیچ بازیکنی در هنگام بازی نمیتواند نقش خود را پنهان کند و فرد متقلب حتما جریمه خواهد شد و این نکته بسیار ضروری است که افراد باید مجازات بازی را قبل از انجام بازی قبول کنند با قبول این نکته بازی حتما برای شما جذابتر و مهیج تر خواهد شد در ادامه ی بحث در مورد شکنجه های این بازی بیشتر صحبت خواهیم کرد.

.

شکنجه های بازی شاه، دزد، وزیر

سیبیل آتشین

این مورد یکی از کهن ترین مجازات این بازی محسوب می شود امکان ندارد کسی این بازی را انجام دهد و مجازات سیبیل آتشین را تجربه نکند مجازات سیبیل آتشین به این روش است که به فرمان شاه جلاد دو انگشت شست خود را روی بخش بالایی لب بازیکن بازنده قرار می دهد و بعد با تمام قدرت انگشتانش را به طرف بیرون می کشد و اینجاست که قیافه ی شخص بازنده دیدنی است.

این شکنجه در عین اینکه بسیار رایج است بسیار هم کسل کننده می باشد در این مجازات بر اساس رای و نظر جلاد شخص بازنده باید بشین پاشو را انجام دهد و تا زمانی که جلاد فرمان ایست نداده باید به کارش ادامه دهد.

شاه برای مجازات شخص بازنده به وی دستور کولی دادن برای بقیه را می دهد و فرد بازنده باید به سه نفر کولی دهد قسمت کولی دادن واقعا خنده دار است.

سر کشیدن بطری

این مجازات از شکنجه های دیگر سخت تر است مخصوصا وقتی که شاه برای این کار وقت خاصی را معین کرده باشد. جلاد با یک بطری آب ١.5 لیتری از فرد بازنده می خواهد که یک نفس آن را سر بکشد و اگر در این کار موفق نشود بقیه ی آب خورده نشده بر سر وی خالی می گردد.

ضربه با توپ

شاه برای اینکه فرد بازنده را مجازات کند به جلاد فرمان می دهد که به بازیکن بازنده با توپ ضربه بزنند قسمت خوفناک این مرحله زمانی است که سه بازیکن دیگر بالای سر بازنده والیبال بازی می کنند و در هنگام بازی نیز به وی ضربه هایی وارد می کنند.

پشت دستی

پشت دستی یکی دیگر از شکنجه های مرسومی است که در این بازی کابرد فراوانی دارد و به این صورت است که زدن پشت دست باید به گونه ای انجام گردد که شخص احساس درد کند. شاه به همه ی بازیکنان فرمان می دهد تا با توجه به نظر خود چند ضربه به دست بازنده بزنند و جلاد دست بازیکن بازنده را محکم نگه می دارد تا وی دست خود را عقب نکشد.

چرخیدن

از مجازات های خنده دار این بازی، قسمت چرخیدن است که بسیار مفرح و خنده دار می باشد در این بخش شخص بازنده انگشت اشاره خود را روی زمین قرار می دهد و به تعداد دور هایی که شاه فرمان داده دور خود می چرخد و اگر تقلب کند و یا در حین مجازات بایستد در این هنگام کارش با جلاد است.

دنبال کردن افراد با چشم بسته

در این قسمت نیز بازیکنی که بازنده شده است باید چشم هایش را یا یک چشم بند ببندد و بعد با شمارش جلاد در صورتیکه چشمانش بسته است بازیکنان دیگر را دنبال می کند برای اینکه هیجان بازی را بیشتر کنید میتوانید با ایجاد صداها یا پرتاپ وسایل به سوی او، وی را گمراه کنید.

.

قوانین بازی شاه، دزد، وزیر

شکنجه ها اختیاری هستند و با نظر شاه انتخاب می شوند. بیشترین لذت این بازی شامل حال جلاد می شود چرا که همه شکنجه ها را جلاد اجرا میکند. روش های گوناگون این بازی با چوب کبریت انجام می شود و طریقه ی آن به این صورت است که باید در چهار طرف کبریت کلمه های دزد، جلاد، وزیر و شاه نوشته شوند منظور از چهار طرف قسمت هایی از کبریت است که آن را بر روی زمین ایستاده نگه می دارد.

خوب است که کلمات کوچک نوشته شود که قبل از پرتاب نتوان آنها را خواند در این گونه از بازی افراد به ترتیب کبریت را پرتاب می کنند و بعد از اینکه نقش آنها معلوم شد بازی شروع می شود. شاه از دزد می پرسد:چه از ما دزدیدی؟؟

اگز دزد شخص ترسویی باشد میگوید آفتابه لگن دزدیدم و اگر پر رو و نترس باشد جواب می دهد جواهرات گران قیمت شما را دزدیده ام و بعد از شنیدن سخنان دزد شاه حکم خود را صادر می کند امکان دارد به خاطر ترسو بودنش او را مجازات کند یا با گوش دادن به حرف های دزد دلش برای وی بسوزد و شکنجه ی آسانی را برای دزد صادر کند.

.

بازی رومیزی شاه، دزد، وزیر

در بخش بازی های دسته جمعی خانوادگی که پیش از این در نمناک معرفی کرده بودیم دانستید که یکی دیگر از سبک های جذاب و درعین حال متنوع این بازی، بازی رومیزی است.

روش این بازی بسیار منطقی می باشد بازیکنان باید بتوانند نقش بازیکنان دیگر را به درستی حدس بزنند و در مورد نقش خود نیز به تعریف و تمجید بپردازند که اگر در این کار موفق شوند سکه های بیشتری را نصیب خود خواهند کرد که در طول بازی نقش بازیکنان تغییر می کند و اینکار سبب پیروزی آنها می گردد.

در هر قسمت از بازی 6 نقش شاه، وزیر، دزد، جلاد، رعیت و داروغه حضور دارند اگر تعداد بازیکنان این بازی از 6 نفر کمتر شود هر کدام از بازیکنان با سه سکه بازی خود را آغاز می کنند و منتظر نقش خود می مانند.

.
منبع: https://namnak.com