بازی پانتومیم

پانتومیم (ادا بازی، لال بازی) یک نمایش بی کلام است که بازیکن یا پانتومیم باز، باید با کمک نمایش نشانه ها و حرکات بدنش، مفهومی را به دیگران انتقال دهد. این بازی مهیج و خانوادگی یک نمایشنامه صامت است و ریشه آن از تئاتر می آید.

ادا بازی قبلا در قالب عبارات تک کلمه ای، دو کلمه ای و چند کلمه ای که شامل ضرب المثل، مکان و سوژه بود، بازی می شد. اما اکنون به دسته های بیشتر و متنوع تری تقسیم شده که هم به روش سنتی و روی کاغذ می توان انجام داد و هم از طریق اپلیکیشن های آنلاین می توان بازی کرد.

.

آموزش ادابازی

پانتومیم یا همان ادابازی فارسی، یک بازی مهیج و سرگرم کننده برای تمامی گروه های سنی است. فقط کافی است تعدادی کلمه را مشخص کنید، هم گروهی خود را انتخاب کرده و سعی کنید با حرکات بدن بدون این که صحبت کنید، منظورتان را برسانید.

در این قسمت، نحوه بازی پانتومیم را از سیر تا پیاز آموزش داده و ایده هایی خنده دار و سخت برای این بازی جذاب به شما ارائه می دهیم تا شما هم به جمع پر طرفدار و پر و پا قرص ادابازی بپیوندید.

.

شروع بازی پانتومیم

یارکشی کنید و بازیکنان را به دو گروه تقسیم کنید

زمانی که یار کشی را انجام می دهید، دقت کنید که همه افرادی که در این بازی تبحر دارند در یک گروه نباشند. اگر این افراد در یک گروه باشند، بازی هیجان خود را از دست می دهد، پس تقریباً دو گروه باید به صورت یکسان چیده شود.

البته می توانید به جای انتخاب دو گروه و یارکشی، هر فرد یک کلمه را انتخاب کند و پانتومیم آن را اجرا کند و دیگران حدس بزنند که منظور او چه بوده است.

کلمات سوژه پانتومیم را روی کاغذ بنویسید

پس از یارکشی، افراد هر تیم باید با مشورت یکدیگر کلمات مورد نظر را بر روی کاغذ های کوچک بنویسند. این کار باید به صورتی انجام شود که تیم مقابل متوجه نشود که شما چه کلماتی را برای آن ها آماده کرده اید.

برای انتخاب کلمات می توانید از سایر دسته ها مثل عناوین مختلف، فیلم ها، نمایش های تلویزیونی، ضرب المثل ها، مکان های تاریخی، شخصیت های معروف، اسامی دانشمندان و ….. استفاده کنید. در انتخاب کلمات و عبارات نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

 • از عبارت های طولانی استفاده نکنید.
 • استفاده از کلمات عجیب و غریب که به گوش کسی نرسیده است مجاز نیست.
 • برای انتخاب کلمات با هم گروهی های خود مشورت کنید.

برگه ها را تا بزنید و در یک ظرف قرار دهید

شما هم اکنون آماده هستید تا بازی را آغاز کنید. کاغذ هایی که کلمات روی آن نوشته شده است را تا بزنید تا عبارات موردنظر مشخص نباشد، سپس آن ها را در یک ظرف مشخص قرار دهید.

تیم شروع کننده بازی را مشخص کنید

در این مرحله باید تیم شروع کننده و محدودیت های زمانی را مشخص کنید. برای این کار یک سکه لازم دارید تا تعیین کنید که کدام تیم ابتدا باید بازی را آغاز کند. هر مرحله از بازی زمان مشخصی دارد، شما می توانید این زمان را با توجه به گروه سنی و سطح مهارت بازیکنان مشخص کنید.

معمولا مدت زمان دو الی سه دقیقه برای بیشتر افراد مناسب است. اگر افراد هر دو گروه ماهر هستند، نیاز نیست نسبت به زمان خیلی حساس باشید. می توانید برای کسانی که مدت زمان را رعایت نمی کنند، مجازاتی را در نظر بگیرید، به این صورت که اگر در زمان مشخص بازی انجام نشد، امتیاز آن قسمت کم شود.

بازیکن اول با انتخاب یک برگه بازی را شروع می کند

تیمی که سکه را بدست آورد باید بازی را شروع کند. آن گروه باید یک بازیکن را انتخاب کنند تا کلمه را اجرا کند. این بازیکن باید با حرکات بدن و بدون این که حتی یک کلمه حرف بزند منظور خود را به دیگران برساند. اگر نمی توانید تصمیم بگیرید که چه کسی بازی را آغاز کند، سنگ، کاغذ، قیچی انجام دهید. در نهایت برنده سنگ، کاغذ، قیچی می تواند شروع کننده بازی باشد.

اطلاعات کلمه را برای کمک به هم گروهی خود با دست مشخص کنید

شما می توانید تعداد و بخش های کلمه یا جمله موردنظر را با دست در ابتدای بازی برای هم تیمی خود مشخص کنید. با این کار شما پیش زمینه ای از کلمه مورد نظر را برای هم گروهی خود ایجاد می کنید. نگه داشتن چند انگشت در ابتدای بازی، نشان دهنده تعداد کل کلمات است.

بعد از این مرحله شما باید با انگشتان خود نشان دهید که می خواهید در مورد کدام کلمه صحبت کنید. از این که منظور خود را به دیگران برسانید نا امید نشوید. انجام حرکات دقیق تر به تیم شما در حدس کلمه کمک می کند. در ضمن بهتر است از یک روش مشخص برای رساندن منظور خود استفاده کنید تا هم گروهی های شما گیج نشوند.

اگر تیم شما بتواند کلمه را حدس بزند، یک مرحله از بازی تمام می شود و گروه شما یک امتیاز می گیرد. مجدداً تیم مقابل باید این مرحله را تکرار کند. اگر هر کدام از تیم ها نتوانند جواب را حدس بزنند و زمان به پایان برسد، آن تیم بدون امتیاز به مرحله بعد می رود.

کدهای رایج را با هم تیمی های خود هماهنگ کنید

کدهایی که با دست به اعضای تیم خود نشان می دهید تا متوجه شوند جواب در کدام دسته و موضوع است، به شما این امکان را می دهد که سریع تر به جواب برسید. سعی کنید قبل از بازی این کدها را هماهنگ کنید تا همه اعضای گروه در جریان کدها قرار بگیرند.

برای هر گروه از کلمات یک حرکت استاندارد انتخاب کنید

هر کلمه یا عبارت در دسته مخصوص خود قرار می گیرد. این امر به انتخاب حرکات استاندارد کمک می کند. این هماهنگی ها می تواند به این صورت انجام شود که مثلاً به هم گروهی خود بگویید زمانی که دستانم را به حالت کتاب باز کردم یعنی می خواهم نام یک کتاب را بازی کنم و یا اگر آواز خواندم می خواهم اسم یک خواننده یا یک آهنگ را بگویم.

اگر این کدها به درستی انتخاب و اجرا شوند و همه گروه به آن ها مسلط باشند، دیگر مجبور نیستید در حین بازی برای نشان دادن منظور خود وقت زیادی صرف کنید و به جای آن بیشتر روی حرکات مفید برای کلمات موجود در برگه تمرکز می کنید.

تعدادی از این کدها می تواند طبق موارد زیر انجام شود:

 • زمانی که می خواهید در مورد یک مکان صحبت کنید با دست خود یک مربع بکشید.
 • زمانی که می خواهید پانتومیم یک شخص را بازی کنید دست خود را روی صورتتان قرار دهید.
 • برای نشان دادن کلمات مشابه دو دست را به صورت علامت مساوی درآورید و یا برای کلمات مخالف دو دست را به حالت ضربدر بگیرید.
 • برای نشان دادن عنوان کتاب، دستان خود را باز کنید بدین صورت که با دست های خود شکل یک کتاب باز را نشان دهید.
 • برای نشان دادن عنوان یک فیلم وانمود کنید که دستان شما یک دوربین فیلم برداری است.
 • برای نشان دادن یک آهنگ خاص تظاهر به خوانندگی کنید.
 • برای نشان دادن یک عبارت معروف یا ضرب المثل، به دهان خود اشاره کنید.
 • برای زمان گذشته و دور با دست خود به پشت سرتان اشاره کنید و برای نشان دادن آینده به جلوی صورت خود اشاره کنید.

و خیلی از کدهای دیگر که شما می توانید برای شخصیت های مختلف، رنگ ها، مشاغل و مکان های مختلف با هم گروهی های خود مشخص کنید.

تشویق هم گروهی با حرکات صورت

هنگامی که هم گروهی شما جواب را درست حدس زده است با چهره خود نشان دهید که کلمه یا جمله بیان شده درست است و یا در صورت نادرست بودن پاسخ، برای این که هم تیمی شما مسیر را اشتباه نکند، سر خود را با علامت نه، به منظور جواب منفی و نادرست تکان دهید.

به حرکات هم تیمی های خود توجه کنید

در بعضی از مواقع هم تیمی های شما ممکن است کلمه را حدس بزنند اما از شما کمی فاصله داشته باشند. هنگامی که یک هم تیمی به محل اجرای شما نزدیک است به آن اشاره کنید و سپس انگشت کوچک خود را برای نشان دادن یک کلمه چندگانه همراه کنید و یا دست خود را پشت سرتان قرار دهید و به گذشته اشاره کنید. مخالف این کار برای زمان آینده به کار می رود.

سرعت بازی خود را با تمرین افزایش دهید

هر چه بیشتر بازی کنید و همچنین دایره لغات شما بیشتر باشد، سرعت بازی و همچنین سرعت هم گروهی های شما در حدس زدن کلمه مورد نظر بیشتر می شود.

 

.

سوالات متداول در زمینه بازی پانتومیم

بازی پانتومیم چگونه آغاز می شود؟

ابتدا باید یارکشی کنید و بازیکنان را به دو گروه تقسیم کنید. نکته قابل توجه این است که تقریباً دو گروه باید به صورت یکسان چیده شود.

کلمات سوژه پانتومیم چگونه انتخاب می شوند؟

پس از یارکشی، افراد هر تیم باید با مشورت یکدیگر کلمات مورد نظر را بر روی کاغذ های کوچک بنویسند. این کار باید به صورتی انجام شود که تیم مقابل متوجه نشود که شما چه کلماتی را برای آن ها آماده کرده اید. برای انتخاب کلمات می توانید از سایر گروه مثل عناوین مختلف، فیلم ها، نمایش های تلویزیونی، ضرب المثل ها، مکان های تاریخی، شخصیت های معروف، اسامی دانشمندان و… استفاده کنید

برای انتخاب کلمات پانتومیم باید چه نکاتی را مد نظر داشته باشید؟

1- از عبارت های طولانی استفاده نکنید.
2- استفاده از کلمات عجیب و غریب که به گوش کسی نرسیده است مجاز نیست.
3- برای انتخاب کلمات با هم گروهی های خود مشورت کنید.

کدهای رایج در بازی پانتومیم چیست؟

کدهایی که با دست به اعضای تیم خود نشان می دهید تا متوجه شوند جواب در کدام دسته و موضوع است به شما این امکان را می دهد که برای رسیدن به جواب میانبر یزنید و سریع تر به جواب برسید. سعی کنید، قبل از بازی این کد ها را هماهنگ کنید تا همه اعضای گروه در جریان کد ها قرار بگیرند.

.

لیست کلمات پانتومیم

فیلم و سریال

لوک خوش شانس

دادگاه تجدید نظر

متری شیش و نیم

رحمان 1400

50 کیلو آلبالو

مدار صفر درجه

جیب برها به بهشت نمی روند

مدار صفر درجه

لوک خوش شانس

مهمان ناخوانده

آنشرلی با موهای قرمز

سرندیپیتی

زبان عشق

تالار وحشت

یک روح

غنچه های زخمی

 

اشیا

شناسنامه

دنده

ناف بند

پاسپورت

سوپاپ اطمینان

پهباد کنترلی

لگو

گرز رستم

بالش پر

ظرف خیار شور

اگزوز خاور

چاقوی دسته زنجان

سگدست

کرسی

جعبه ابزار

مبل بادی

مترسک

 

شغل

رئیس جمهور

کیسه کش

پلیس فتا

سوپروایزر

راننده ماشین های سنگین

شاگرد شوفر تریلی

معلم کلاس اول

مرده شور

مدیر کل

کمک بهیار

خبرنگار ورزشی

فیزیوتراپیست

کارگردان

شاگرد کله پزی

 

تاریخ و سیاست

استکبار ستیزی

اقتدار ملی

هولوکاست

هیات منصفه

نبرد قدرت

عصر مشروطیت

کمیته جبهه ملی

استعمارزدایی

وال استریت

کمونیست های روسیه

دموکراسی لیبرال

کودتا

دولت ترامپ

 

کتاب

قصه های مجید

مثنویی دانشجویی

بیا با جغدها درباره دیابت تحقیق کنیم

ته خیار

دایی جان ناپلئون

اتحادیه ابلهان

خوشه های خشم

آبنبات هل دار

گنجینه اسرار

خانه درختی 13 طبقه

اتحادیه ابلهان

دن کیشوت

تاریخ روی تردمیل

لبخند بی لهجه

آبنبات دارچینی

 

مشاهیر

حسام دو برره

بلال حبشی

اصحاب کهف

بابا طاهر

خسرو پرویز

عمو قناد

یاور طغرل

خان بالا برره

ابوالهول

آقا محمد خان قاجار

گالیور

فارابی

دکتر قریب

ناپلئون

 

شهر یا کشور

خوانسار

لیختن اشتیاین

کره جنوبی

سان مارینو

شارجه

لار

قرقیزستان

شیلی

اسکاتلند

بیرجند

کامبوج

یونان

مکزیک

مراغه

سنندج

همدان

تنب بزرگ

کلمبیا

 

اماکن و گردشگری

کویر لوت

وال استریت

اهرام ثلاثه مصر

سواحل آنتالیا

سه راه سلفچگان

موزه لوور

سپیدرود

دیوار چین

بزرگراه امام علی

رستوران مکزیکی

مخبرالدوله سر سعدی

آبشار نیاگارا

کشتی یونانی

پل طبیعت

دربند

عالی قاپو

کوه سنگی

شهر آتلانتیس

 

غذا و خوراکی

آدامس بادکنکی

تی تاب و نوشابه

خوراک لوبیا و قارچ

پاپ کرن

نون و پنیر و گوجه

سالاد فصل

شیر هموژنیزه

آب آناناس

کره و مربا

فسنجون ملس

پشمک حاج عبدالله

کشمش پلویی

روغن بدون پالم اویلا

فلفل سیاه

سوسیس کالباس

مرغ سوخاری

خمیر فوندانت

 

تکنولوژی

فیبر نوری

اینترنت اشیاء

رایانه های کوانتومی

امنیت سایبری

چاپ سه بعدی

فناوری نانو

جهش ژنتیکی

همکاری انسان و ربات

هوش مصنوعی

بازاریابی دیجیتالی

لنزهای هوشمند

هواپیمای بدون سرنشین

همجوشی هسته ای

ویتامین

آهنربا

سی پی یو

سرپیچ لامپ

 

ورزشی

اسکواچ

بازی هفت سنگ

پیلاتس

گلف

عمو زنجیر باف

بیسبال

فوتبال آمریکایی

دوچرخه سواری

اسکی روی آب

شنا کرال سینه

والیبال ساحلی دو نفره

ووشو

 

حیوانات

اورانگوتان

آهوی وحشی

سیمرغ

اختاپوس

خرگوش

حلزون

عنکبوت

تمساح

اسب آبی

مورچه خوار

کوالا خسته و تنبل

قناری دم زرد

الاغ کدخدا

مرغ آمین

 

کلمات پانتومیم خنده دار

لوک بد شانس

نصیحت الملوک

پلنگ صورتی پر رنگ

باب اسفنجی خیس

دختر خاله ریزه

گروهبان گارسیا

تن ماهی گندیده

خرچنگ خنگ

کوالای گیج

آبیاری گیاهان دریایی

بچه خرخون

آتیش پاره

تخم مرغ گندیده

باجناق چاقالو

گربه نره و روباه مکار

سوسول بازی

ناظم گیج

پدر پسر شجاع

روح خورزوخان

بواسیر

زن دوم شاپور اول

بی بی طاهر عریان

پیژامه راه راه

احمد پور مخبر

خویش انداز

دراز آویز زینتی

شلوار پلنگی

 

علمی

کتانژانت

کروموزوم

جدول مندلیف

سلول های بنیادی

وازکتومی

رادیولوژی

پانکراس

فرابنفش

قانون آخر نیوتن

تراکم هوا

قطب نمای مغناطیسی

فیلتر

مقاومت هوا

الکتریسیته

سلول

آنفولانزا

میکروسکوپ

فسیل

مدار الکتریکی

جدول تناوبی

شکاف اتم

نیروی محرکه

هندزفری

پاور بانک

 

سوژه پانتومیم بامزه

علم بهتر است یا ثروت

نون و پنیر ارزونیتون

ارباب رجوع خسته

سبزی پلو با یونجه

زیارت آنتالیا

شاخ اینستاگرام

کشکت و بساب

قانون آخر نیوتون

مادر پسر شجاع

سلطان غم پدر

کوچه علی راست

هردنبیل

تو روحت

شیر تو شیر

پیرزن قرتی

شعبون بی مخ

چطوری ایرانی؟

تصمیم صغری

تنبل خونه شاه عباس

آش پشت پای تایلند

دختر پلنگ

دراز آویز زینتی

رایانک مالشی

رستوران خویش یار

اسهال خونی

خواننده زیر زمینی

نفخ شکم

هردنبیل

پرس پکتیو

عنبر نسارا

کان لم یکن

باب اسفنجی خیس

سوسول بازی

یبوست

بلفی و لیلیپیت

صعب العبور

سرتق

شیاف

سس ماست

پلنگ صورتی پر رنگ

قاطی باقالیا

پرسپولیس زلزله

پاندا کونگ فو کار

پاچه خواری

سفید برفی و هفت کوتوله

دارالمجانین

جذاب لعنتی

گول خوردن

کمدی مضحک

کوچه علی راست

سبزی پلو با یونجه

ارباب رجوع خسته

طبقه دهم برج ایفل

پروفسور بالتازار

اقتصاد مال خر است

سید حاجی تو کشتند

بابا پنجعلی

باب اسفنجی در حال تفکر

 

ضرب المثل برای پانتومیم

اجاره نشین خوش نشینه

از اسب افتاده ایم، اما از نسل نیفتاده ایم

از اونجا مونده، از اینجا رونده

از آن نترس که های و هوی داره، از آن بترس که سر به تو داره

با دست پس میزنه، با پا پیش میکشه

از تو حرکت، از خدا برکت

از دور دل و میبره، از جلو زهره رو

از کوزه همان برون تراود که در اوست

از کیسه خلیفه می بخشه

از ماست که بر ماست

از نخورده بگیر، بده به خورده

از هر چه بدم اومد، سرم اومد

از هول هلیم افتاد توی دیگ

با  یک گل بهار نمیشه

از این گوش میگیره، از آن گوش در میکنه

دندون اسب پیشکشی را نمی شمرند

هم از توبره میخوره هم از آخور

اگر بیل زنی، باغچه خودت را بیل بزن

اگر علی ساربونه، میدونه شترو کجا بخوابونه

اگه لالائی بلدی، چرا خوابت نمیبره

اگه لر نره به بازار، بازار میگنده

اگه مهمون یکی باشه، صاحبخونه براش گاو می کشه

اگه نخوردیم نون گندم، دیدیم دست مردم

امان ازدوغ لیلی ، ماستش کم بود آبش خیلی

اول برادریتو ثابت کن، بعد ادعای ارث و میراث کن

اول چاه را بکن، بعد منار را بدزد

این تو بمیری، از آن تو بمیری ها نیست

اینو که زائیدی بزرگ کن

از شیر مرغ تا جان آدمیزاد

آدم گدا، این همه ادا

آش با جاش

آش نخورده و دهن سوخته

سگه را تو ده راه نمیدن، دنبال خونه کدخدا میگرده

اگر زری بپوشی، اگر اطلس بپوشی، همون کنگر فروشی

از هول حلیم افتاد تو دیگ

از اون ماست کل عباس، چشام دید و دلم خواست

نرود میخ آهنین در سنگ

به مرگ میگیره، تا به تب راضی بشه

آش کشک خالته،بخوری پاته، نخوری پاته

گر گدا کاهل بود، تقصیر صاحب خانه چیست؟

چیزی که عوض داره، گله نداره

چغندر به هرات، زیره به کرمون

گوسفند به فکر جونه، قصاب به فکر دنبه

اگر برای من آب ندارد، برای تو نان دارد

آستین نو، پلو بخور

برو کشک تو بساب

آفتابه لگن هفت دست، شام و ناهار هیچی

پیه اش به تنت خورده

بعد از نود و بوقی

اول چاه را بکن، بعد منار را بدزد

از کوزه همان برون تراود که در اوست

گاماست گاماست

قورباغه ابوعطا می خونه

 

ضرب المثل جالب

از این امامزاده کسی معجزه نمی بینه

از این دم بریده هر چی بگی بر میاد

از این ستون به اون ستون فرجه

از تو حرکت از خدا برکت

امان از دوغ لیلی، ماستش کم بود، آبش خیلی

انگور خوب نصیب شغال میشه

توبه گرگ مرگ است

تافته جدا بافته

ایراد بنی اسرائیلی

هر چه از دوست رسد نکوست

هر چه رشته کرده بودم پنبه شد

بزرگی به عقل است نه به سال

گدا به گدا رحمت خدا

نوکر ما نوکری داشت نوکرش هم چاکری داشت

کم بخور همیشه بخور

اسب را گم کرده دنبال نعلش می گرده

 

مکان ها

جنگل اسرار امیز

عجایب هفتگانه

سونا بخار

کویر لوت

سازمان ملل متحد

سواحل انتالیا

اسکله

مقبره سعدی

خونه مجردی

کنفدراسیون

وال استریت

دیار باقی

ایستگاه صلواتی

بسیج مستضعفان

سواحل تایلند

قسطنطنیه

خونه حج آقا شجاع

دانشکده علوم انسانی

.
منبع: https://baziza.ir