آزمایش علمی چرخه آب

مطالعه علوم به‌صورت تئوری تفاوت زیادی با انجام آزمایش‌های عملی دارد. تجربه‌هایی که از طریق آزمایش عملی کسب می‌شوند، بهتر در ذهن کودک باقی می‌مانند. برای آموزش چرخه آب که شامل تبخیر، میعان و بارش است می‌توانید این آزمایش را با کودک در خانه انجام دهید. برای تولید چرخه آب به موارد زیر احتیاج خواهیم داشت. درصورت نداشتن سشوار باید این آزمایش را در یک روز آفتابی انجام دهید.

مواد لازم:

  • کیف پلاستیکی به اندازه یک گالن
  • آب
  • رنگ غذای آبی رنگ
  • ماژیک ضد آب و دائمی
  • چسب بسته‌بندی
  • یک روز آفتابی یا سشوار

◉ ابتدا، با استفاده از ماژیک طرح چرخه آب را مانند تصویر بر روی کیسه پلاستیکی که  تهیه کردید رسم کنید. کیسه را تا حدود ۵ سانتی‌متر از آب پر کنید. سپس، چند قطره رنگ غذای آبی به آن اضافه کنید.

◉ در کیسه را محکم ببندید. اگر فکر می‌کنید در کیسه به‌طور کامل بسته نشده است، می‌توانید از چسب بسته‌بندی برای محکم‌تر کردن آن استفاده کنید. کیسه را در یک روز آفتابی با چسب به پنجره بچسبانید. اگر هم هوا آفتابی نبود می‌توانید از سشوار با درجه پایین استفاده کنید. دقت کنید که نباید سشوار را خیلی به کیسه نزدیک کنید که باعث شود کیسه ذوب شود.

◉ با تابش آفتاب بر روی کیسه پلاستیکی، آب داخل آن شروع به تبخیر شدن می‌کند. ازآنجایی‌که، در کیسه بسته است، آب تبخیر شده در محیط کیسه باقی می‌ماند و به قسمت بالایی کیسه منتقل می‌شود و باعث می‌شود رطوبت درون کیسه افزایش یابد.

◉ زمانی که رطوبت افزایش پیدا کند، هوای داخل کیسه اشباع شده و باعث می‌شود فرآیند میعان روی بخار آب انجام شده و دوباره تبدیل به قطرات آب شود. این قطرات در امتداد کناره‌های کیسه جمع می‌شوند و از کنار کیسه به پایین می‌غلتند که این تداعی کننده فرآیند بارش است. آب در همان مکان کوچک هر سه فرآیند چرخه آب را طی می‌کند.

.
منابع :
.https://www.karpuzzle.com

آزمایش علمی چرخه آب