از لحاظ علمی دوران خوردن خوراکی ها با انگشت یکی از بهترین و شاید ترسناک ترین قسمت های مراقبت از کودکان است.این اتفاق هم خیلی دوست داشتنی است و هم بسیار خنده دار! درست است که تماشای فرزندتان درحالیکه همزمان ۱۲ تا توت فرنگی در دهان دارد شما را ذوق زده می کند اما باید به او دانه دانه خوردن را یاد بدهید.

اگر وقت خوردن غذاهای جامد و استفاده از انگشت ها فرا رسیده، بهتر است بعضی از این خوراکی ها را در لیست خریدتان بگنجانید. غذای انگشتی برای کودک می تواند از سالم ترین مواد که برای سلامت کودک مفید است باشد.

.

۱۰ مورد از سالم ترین غذای انگشتی برای بچه ها

چند قانون ساده در زمینه غذای انگشتی برای بچه ها وجود دارد:

  • به قدری کوچک باشند که کودک آن ها را با انگشتش بگیرد.
  • برای لثه ها نرم باشد.
  • قورت دادن آن راحت باشد.
.

۱- غلات حجیم شده ی صبحانه (کورن فلکس)

آن ها کوچک و سالم هستند و راحت به عنوان یک غذای انگشتی مورد استفاده قرار می گیرند. تعدادی از آن ها را روی میز جلوی صندلی مخصوصشان بریزید تا آن ها را بردارند.

.

۲- انواع توت ها

تمشک، بلوبری، توت و توت فرنگی خرد شده برای بچه هایی که تازه شروع به غذا خوردن کرده اند عالیست. البته حواستان به او باشد تا لباس ها و زمین را رنگی نکند.

.

۳- پاستای پخته شده

پاستای نرم یک انتخاب فوق العاده برای کودکان بی دندان است! از پاستای رشته ای یا بلند استفاده نکنید. حتی شاید بهتر باشد پاستا های متوسط را هم به قطعات کوچکتری تقسیم کنید تا برداشتن آن ها با انگشت ساده تر باشد. انواع پاستاهای فرمی کوچک مناسب هستند. کمی سس پستو یا قرمز و کمی پنیر پارمسان برای طعم دادن به آن اضافه کنید.

.

۴- نخود سبز و کلم بروکلی

نخود سبز یک انتخاب هوشمندانه است زیرا مهارت گرفتن با انگشت را به جای استفاده از کف دست در آن ها تقویت می کند. کمی کلم بروکلی بخارپز کنید و اجازه دهید آن را با لثه ها و جوانه های دندانش بجود. به خاطر داشته باشید معرفی طعم های مختلف به فرزندتان رفتار های غذایی او را بهبود می بخشد.

.

۵- گوشت

در صورتی که می خواهید به او گوشت بدهید، گوشت چرخ شده یا گوشت قلقلی های تکه تکه شده بهترین انتخاب است.
کمی گوشت گوساله، مرغ یا بوقلمون بپزید و به آن ها بدهید. یا می توانید کوفته قلقلی بپزید و آن را ریز کنید.

.

۶- ماهی بخارپز شده یا پخته شده در فر

فرقی نمی کند در حالت معمول ماهی مصرف می کنید یا می خواهید گستره ی غذایی کودکتان را افزایش دهید. در هر دو صورت ماهی بخارپز یا پخته شده در فر یک غذای عالیست. این غذا نرم و تکه تکه است و منبع خیلی خوبی از اسید های چرب (DHA) است که برای رشد مغز کودک شما بسیار حیاتیست.

.

۷- لوبیای جادویی

لوبیا یک منبع غنی از پروتئین، ویتامین ب، پتاسیم و آهن است. لوبیا نرم است و برداشتن آن برای کودکان راحت است. می توانید خودتان آن را بپزید( فقط مطمئن شوید که کاملا پخته شده) یا این که از کنسرو آن استفاده کنید. اگر از لوبیای کنسرو شده استفاده می کنید، کمی آن ها را بشویید تا نمک اضافی آن ها از بین برود.

.

۸- پوره ی سیب زمینی

کمی پوره ی سیب زمینی به بچه ها بدهید و تماشا کنید چطور سر و صورتش را با محتویات بشقابش نقاشی می کند! این غذا کمی کثیف کاری دارد اما هرچقدر که از آن بخورند هم خوب است.

.

۹- تخم مرغ هم زده شده برای صبحانه

هرچقدر کمتر پخت و پز کنید بهتر است. یک قاشق بزرگ تخم مرغ همزده شده برای کودکتان بسیار خوشایند خواهد بود.

.

۱۰- پنیر رنده شده

پنیر واقعا لذیذ است. از پنیر های رنده شده و آماده دوری کنید و خودتان دست به کار شوید. پنیر چدار، موزارلا، کولبی و … همگی فوق العاده اند.

قرار نیست چیز خاصی به عنوان غذای انگشتی برای بچه بخرید. احتمال دارد همین حالا هم بسیاری از موارد این فهرست را در یخچال خودتان داشته باشید. کوچولو های شما با انگشت های ظریفشان، منتظر ماجراجویی های جدید غذایی هستند.