بازی وسطی

آشنایی با بازی محلی وسطی

بازی وسطی از بازی‌های قدیمی و ورزش های سنتی ایرانیان است که هر کدام از ما حداقل یک بار در کودکی تجربه این بازی را در مدرسه، پارک و یا کوچه داشته‌ایم. وَسَطی با نام محلی آراداووردی و در زبان انگلیسی داژبال گفته می‌شود.

نام محلی: آراداووردی

اهداف کلی: دقت در سرعت عمل، هوشیاری و همیاری، تقویت روحیه تعاون

خرید ساعت هوشمند سامسونگ | همراه با گارانتی (کلیک کن)
خرید کت جین مردانه بالنو Baleno کد 88837573

اهداف جزیی: انعطاف پذیری بدن، ایجاد هماهنگی بین اعضا و اعصاب و دقت در نشانه گیری

تعداد بازیکن: 8 الی 40 نفر

ابزار لازم: یک توپ

شرح بازی: این بازی با یک توپ انجام می شود. تعداد شرکت کنندگان در این بازی، محدودیت ندارد. کودکان هر چند نفر که باشند، دو دسته می شوند و مشخص می کنند که اول کدام گروه، وسط باشد. گروهی که وسط نیست، هم دو دسته می شود و هر دسته در یک طرف زمین بازی قرار می گیرد. آن ها توپی را از یک طرف به طرف دیگر پرتاب می کنند تا به یکی از افراد وسط بخورد. افراد وسط هم سعی می کنند با جا خالی دادن نگذارند توپ به آن ها بخورد. هر کس توپ به او بخورد، از بازی بیرون می رود.

اگر کسی توپ را بدون تماس با بدن خود یا زمین در هوا بگیرد (گل بگیرد یا بل بگیرد) در برابر هر بل می تواند یکی از یارانش را که از بازی بیرون رفته، دوباره به وسط بیاورد، یا اگر یک بار سوخت، از بازی خارج نشود. پرتاب توپ از این طرف به آن طرف آن قدر ادامه پیدا می کند تا چابک ترین و زرنگ ترین کودکان در وسط باقی بمانند. بعد، بازی با عوض کردن جای وسطی ها با افراد دو طرف زمین ادامه می یابد.

این بازی خیلی هیجان انگیز است و دو طرف ضمن پرتاب توپ گاهی شعر هم می خوانند،

شعر معروف بازی وسطی:

بپا که توپ نخوره به پات / بپا یهو، نیفته کلات

مقررات بازی:

  1. اگر تمامی بازیکنان وسطی در محدوده ی میدان باشند، هر توپ گرفته شده به عنوان یک امتیاز ذخیره ی ضد اخراجی محسوب می شود و اخراجی و اخراج ها را به تأخیر می اندازد.
  2. گرفتن توپ پس از برخورد با زمین موجب سوختن بازیکن است.
  3. اگر تمام اعضا گروه وسط سوخته اند و تنها یک نفر باقی مانده است آن فرد اگر تا 10 بار پرتاپ در زمین وسط باقی بماند میتواند یاران خود را احیا کند و به بازی ادامه دهند.

نکات:

1- گونه دیگری از این بازی به وسطی دایره ای موسوم است با این تفاوت که زمین بازی به شکل دایره است که بازیکنان وسطی در داخل آن و گروه کناری در روی محیط آن با فاصله های مساوی قرار می گیرند.

با شروع بازی مربی یا معلم ورزش با ساعت وقت گرفته و بازیکنان کناره نفرات گروه وسطی را نشانه می گیرند تا اینکه همه از زمین بازی اخراج شوند.

در دور بعدی جای دو گروه عوض می شود و باز با شروع بازی مربی یا معلم ورزش با ساعت وقت می گیرد. برنده گروهی است که در مدت زمان کوتاهی، بازیکنان گروه وسطی را زده و بازی را زودتر تمام کرده باشند.

2- بهتر است ابعاد زمین بازی با سن و سال بازیکنان مناسب داشته باشد (طوری نباشد که توپ پرتاب شده به سوی میدان نرسد و بالعکس)

نتیجه بازی: در این بازی بازیکن با گرفتن توپ در هوا و احیای یار سوخته روحیه ایثار خود را، و با نشانه گرفتن و پرتاب توپ به سوی حریف وسطی و فرار از مقابل توپ ها، دقت و سرعت انجام عمل ها و عکس العمل ها را تقویت کرده و با پاسکاری است که کودک برای همکاری های زندگی فردا آماده می شود.

.
منبع:https://saednews.com
.https://ketabak.org