بازی بالابلندی

آشنایی با بازی محلی گرگم به هوا یا بالابلندی

گرگم به هوا یا بالابلندی یک بازی کودکانه است که در اشکال و فرهنگ‌های مختلف وجود دارد. یک بازی سرگرم کننده مخصوص بچه های 7 تا 13 سال …

نام بازی: گرگم به هوا (برادر کمکم کن)

نام محلی: قورد قورد (قورد گَلدی)

اهداف کلی: پرورش روحیه ایثار، تعاون و نوعدوستی و استقامت

اهداف جزئی: بهبود عمل ها و عکس العمل ها

تعداد بازیکن: 10 الی 30 نفر

سن بازیکنان: 7 الی 13 ساله

ابزار لازم: ندارد

اهداف پرورشی بازی: تقویت قوای عمومی بدن، آمادگی جسمانی، تقویت عضلات پاها، تشخیص موقعیت، افزایش هوش، سرعت عمل، هماهنگی اعصاب و عضلات، ایجاد شادی و نشاط، تلاش برای رسیدن به هدف.

شرح بازی: ابتدا بازیکنان، دور هم جمع شده و از میان خود یکی را به عنوان گرگ و یکی را به عنوان گوسفند تعیین می کنند. بقیه به عنوان بره پشت سر گوسفند، در حالی که دو دستی از کمر یکدیگر گرفته اند، تشکیل یک ستون مرتب را می دهند. گرگ در مقابل گوسفند، به طور روبرو، ایستاده است. بازی با خواندن عبارت زیر، تؤام با انجام حرکات موزون مربوط به عبارت اجرا می شود.

 • بره ها: ننه من گرسنمه (هماهنگ و همصدا)
 • گوسفند: صدا نکن، گرگ اومده (با حالت هیس!)
 • گرگ: گرگم و بره می برم (با دستهای باز)
 • گوسفند: تا جون دارم نمیذارم (با زدن دست بر سینه)
 • گرگ: چنگال من تیزتره (با پنجه کردن دست ها)
 • گوسفند: دنبه ی من لذیذتره (با لرزاندن دستها)
 • گرگ: بابام میگه دنبه بیار (با اشاره به پشت)
 • گوسفند: دنبه ندم چی می کنی؟ (با دستهای گره کرده؟)
 • گرگ: خورد و خمیرت می کنم دنبه به جونت می کنم….

جست و خیز کنان جواب می دهد و حمله را شروع می کند، در این حال گوسفند جان خود و بره هایش را در خطر می بیند، دستهایش را به شکل صلیب باز کرده و با حرکت به چپ و راست که عنوان دفاع را دارد، بدون اینکه گرگ را بگیرد از بره هایش محافظت می کند و می گوید: خونه ی خاله کدوم وره؟
و همچنین تمامی بره ها برای حفظ ردیف ستون به تبعیت از او، در حالی که پشتا پشت به این سوی و آن سوی می روند جواب می دهند؛ خونه ی خاله از این وره، از این وره و از اون وره … از اون وره … و گرگ همچنان سعی در گرفتن لااقل یکی از بره ها دارد، و مشخص است بره ای که تنبلی کند و از ستون خارج شود، با لمس دست گرگ، به دام می افتد و اسیر می شود و در کنار محوطه بازی را تماشا می کند، دوباره بازی با عبارت: ننه من گرسنمه شروع و تا اسیر شدن یکی از بره ها ادامه می یابد و همین طور بازی تکرار می شود تا تمامی بره ها اسیر شوند و یک دور بازی تمام شود، در دور بعدی جای و نقش گرگ و گوسفند عوض می شود.

نکات:

 • 1- این بازی در بعضی جاها، با تفاوت کمی به اجرا در می آید. بدین صورت که وقتی گرگ، یکی از آنها را لمس کرد و یا زد، آن بازیکن، دستش را روی ناحیه لمس شده می گذارد و در معیت گرگ اصلی به شکار سایرین می پردازد.

در ادامه بازی است که بر تعداد گرگها افزوده می شود و بازی تا آخرین نفر ادامه می یابد و فردی که بتواند از این مهلکه جان سالم بدر ببرد، برنده مسابقه است.

 • برای شیرینی و جذابیت بازی می توان از چاشنی (استوپ و استارت) در مواقع خطر استفاده کرده و با گفتن آن گرگ را مجبور به صبر و انحراف کنند.

نتیجه بازی: کودکان با انجام این بازی، پی به مفهوم اتحاد و همبستگی برده و یاد می گیرند که چگونه در مقابل مکر و حیله دشمنان و بدخواهان تسلیم نشوند.

.
منبع:https://saednews.com